Gündem Haberleri

GÜNDEM

  60 milyon belge incelemeye açık

  Hürriyet Haber
  09.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 09.12.2000 - 00:01

  Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan, Osmanlı döneminden kalan 150 milyon arşivden, bugüne kadar yaklaşık 60 milyonunun envanterinin çıkarılabildiğini bildirdi.

  FP milletvekili Zeki Çelik'in soru önergesine yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan, Osmanlı döneminden Türkiye Cumhuriyeti'ne intikal eden 150 milyon civarında arşiv malzemesi bulunduğunu bildirdi. Özkan, Osmanlı döneminden kalan bu arşiv malzemesinin yüzde 40'ı olan 60 milyonunun envanterinin çıkarıldığını, geri kalanının tasnif çalışmalarının hızla devam ettiğini belirtti.

  Özkan, tasnif edilen belgelerin envanter bilgilerine ait katalogların, 1990 yılından bu yana bilgisayar ortamında hazırlandığını, 1990 öncesi hazırlanan katalogların da parça parça bilgisayara geçirildiğini ifade etti. Özkan, bu katalogların internet ortamında araştırmacılara sunulması için proje hazırlandığını da kaydetti.

  KORUMA ÖNLEMLERİ

  Özkan, bu belgelerin bir kısmının iklimlendirme tertibatı (nem, sıcaklık, havalandırma) ile yangın algılama ve otomatik yangın söndürme ve kapalı devre güvenlik sistemi olan depolarda korunduğunu, bir kısmının Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğüne tahsis edilen arşiv binalarında saklandığını kaydetti. Özkan, inşaatı devam eden çağdaş arşivcilik hizmeti verilebilecek her türlü teknolojik yapıya sahip arşiv binalarının 2001 yılının ilk üç ayında bitmesi ile eski mekanlardaki tüm arşivlerin bu binalara taşınacağı bilgisini verdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı