ANKARA HABERLERİ

60’ından sonra dalışa başladı

Hürriyet Haber
29.08.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hayat Erkanal toprak altındaki tarihin yanı sıra su altındakileri de gün ışığına çıkarmak için 60 yaşından sonra dalış yapmaya başladı.

Hürriyet Haber

HAYATINI geçmişin ortaya çıkarılmasına adayanlar, Anadolu’nun dört bir yanında arkeolojik kazılara katılıyor. Yerel halkın define aradığını sandığı arkeologların bazıları, kazılarda yarım yüzyılı geride bıraktı.

Anadolu’nun gizli tarihi

Kazı sırasında çoğunlukla kızgın güneşin altında, büyük bir sabır ve emekle, bazen haftalarca heyecanla toprağın sunacağı sürprizi bekleyen bilim adamları, birbirinden ilginç hikayelerle Anadolu’nun gizli tarihini ortaya çıkarmak için çalışıyor.
Anadolu’da dünyanın ilk yazılı tabletlerinin bulunduğu Kültepe Kaniş/Karum Höyüğü’ndeki kazıların Şeref Başkanı Prof. Dr. Kutlu Emre, 55 yıldır kazı çalışmalarına katılıyor. Kayseri kent merkezine 20 kilometre uzaklıktaki Kültepe Höyüğü’nde ilk bilimsel kazı çalışmalarını başlatan Prof. Dr. Tahsin Özgüç’ün öğrencisi olan Prof. Dr. Emre, 1954 yılından beri kazı çalışmalarında görev alıyor.

Müze bulunamadı

Kültepe’deki kazılara Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesinde öğrenciyken hocalarının teklifiyle katılmaya başlayan Emre, akademik kariyerini sürdürürken de her zaman kazı çalışmalarına katılmaya devam ettiğini, hatta 1999 yılında emekli olmasına rağmen halen büyük mutlulukla kazı alanında görev yaptığını belirtti.

Yabancıların Kültepe’nin kıymetini bildiğini ancak yöre halkının çalışmaları çok fazla önemsemediğini belirten Emre, kazılarda çıkarılan eserlerin korunup sergilenebileceği bir müze bulunmadığını, bu nedenle çok değerli eserlerin kilit altında tutulduğunu, Kayseri’de müze kurulması için yıllardır gayret gösterdiklerini söyledi.

Karada ve denizde çalışma

TÜRKİYE’nin önde gelen arkeologlarından Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hayat Erkanal da toprak altındaki tarihin yanı sıra su altındakileri de gün ışığına çıkarmak için 60 yaşından sonra dalış yapmaya başladı.
1992 yılında başladığı Urla’daki Limantepe kazılarını yürütürken höyüğün bir bölümünün su altında kalmış olabileceği şüphesi üzerine yaptığı araştırmada kentin önemli bölümünün denizin içinde olduğunu saptayan Erkanal’ın heyecan ve ısrarıyla Türkiye’nin ilk su altı arkeoloji ekibi kuruldu. İsrail Hayfa Üniversitesi ekibiyle 60 yaşında dalgıç olarak ilk kazıları yapan Prof. Dr. Erkanal, 2002’den beri çalışmalarını hem karada hem de denizde sürdürüyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden 60’ından sonra dalışa başladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Ağustos 2009 tarihinde saat 00 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 60’ından sonra dalışa başladı haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Ekim 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:21
  • Guneş
   07:00
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:43
  • Akşam
   18:07
  • Yatsı
   19:34
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı