Ege Haberleri

EGE

  60 bin hasta organ bekliyor

  İZMİR, (DHA)
  11.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ACIBADEM Sağlık International Hospital Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Alihan Gürkan ve Doç. Dr. Ülkem Yakupoğlu, organ bağışı çağrısı yaptı.

  Konak Belediyesi işbirliğinde Dr. Selahattin Akçiçek Eşrefpaşa Kültür Merkezi’nde düzenlenen söyleşide konuşan Prof. Gürkan, Türkiye’de 60 bin hastanın nakil beklediğini bildirdi. En çok nakledilen organ ve dokuların böbrek, karaciğer, kalp, akciğer, pankreas, kemik iliği, kornea, kemik ve incebağırsak olduğunu belirten Prof. Alihan Gürkan, “Nakilde kullanılan organların bir kısmı canlıdan (genellikle dördüncü dereceden akrabaya kadar) veya beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerden (kadavra) sağlanıyor. İleri kalp, karaciğer ve böbrek yetmezliği olan hastalarda sağlıklı bir yaşam organ nakliyle mümkün. Ne yazık ki, gerçekleştirilen organ nakillerine karşın bağışlanan organ sayısı son derece yetersiz. Bu nedenle ihtiyacı karşılamıyor” dedi. Yılda 300-400 kadavradan organ bağışı yapıldığına dikkat çeken Prof. Gürkan, bu rakamın 5 binlere ulaşması gerektiğini vurguladı, “Türkiye’de 60 bin hasta var. Bu rakama her yıl 6-7 bin kişi ekleniyor” diye konuştu.

  Geliz Siz de Bağışlayın

  Doç. Ülkem Yakupoğlu ülkemizde böbrek yetmezliğinin giderek yükseldiğini vurgulayarak, Sağlık Bakanlığı’nı önlem almaya çağırdı. Bu hastaların hemodiyaliz, periton diyaliz ve naklille tadavi edilebileceğini belirten Doç. Yakupoğlu, “Ancak, hastanın sağlıklı, uzun yaşaması ve daha ucuza tedavi olması sadece organ nakliyle mümkün. O nedenle herkesi organlarını bağışlamaya davet ediyoruz” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı