ANKARA HABERLERİ

6 yıllık azmin öyküsü

Murat YILMAZ
09.06.2017 - 14:23Son Güncelleme :

Sincan Belediyesi’ne bağlı, Türkiye’nin ilk zihinsel engelli semazen grubu ‘Umudun kanatları’, 6 yıldır çalışmalarına devam ediyor. Grubun en büyük hayali ise Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a gösteri sunmak.

Murat YILMAZ

Türkiye’nin ilk zihinsel engelli semazen grubu olan ‘Umudun kanatları’, Sincan Belediyesi’ne bağlı olarak 6 yıldır faaliyetlerini sürdürüyor. Grup, Ramazan ayında da gezici mahalle etkinliklerinde sema gösterisi yapıyor. Umudun Kanatları’nda yer alan zihinsel engellilerden Halil İbrahim Keleş, “Dönerken içimize heyecan giriyor, mutlu oluyoruz” derken Fatih Keskin ise “En büyük hayalimiz Cumhurbaşkanımızın önünde gösteri yapmak” diyor. Türkiye’nin ilk zihinsel engelli semazen grubu olduklarını belirten eğitmen Ülkü Bayram, “Umudun kanatları”nı Hürriyet Ankara’ya anlattı:

6 yıllık azmin öyküsü

ÇOCUKLARDA DOĞUŞTAN VAR

“Bana göre Mevlana’nın ulaşmaya çalıştığı kâmil insan vasıfları bu çocuklarda doğuştan var. İlk başlarda dönüşlerimiz şimdiki gibi değildi ben olmadan çıkmıyorlardı, sürekli sufle veriyordum. Artık tek olarak eteklerini de açabiliyorlar. Umudumuzu hiç yitirmedik o yüzden grubumuzun adını ‘Umutların kanatları’ koyduk. Engelliler evlere kapatıldığı zaman problemler yaşıyor. En büyük ihtiyaçları sosyal ortamda olmak, insanlar tarafından beğenilmek. Bazen çocuklara tek tek soruyorum en üzüldüğünüz durum hangisi, ‘bize acınmasına çok üzülüyoruz’ diyorlar. İşte böyle bir gösteriye çıktıkları zaman toplum da farklı gözle bakıyor. İnsanlar artık onlarla fotoğraf çektirmek istiyor.

ŞEB-İ ARUS’A KATILDILAR

Kendi kendimize daha iyi dönmeliyiz diyerek özel hoca da tuttuk. ‘Yapamayız’ demek yasaktı, başardık. Umudun Kanatları’nın başarısı sevginin mucizesi. Önümüze hep hedef koyduk. Geçen seneki hayalimiz Şeb-i Arus’tu. Bunu gerçekleştirdik ve bu sene de gideceğiz.”

6 yıllık azmin öyküsü

SANATLA BAŞLADI

Sincan Belediyesi’ne bağlı olarak 2011 yılında el sanatları kursuna başlayan 12 zihinsel engelli, ilk sema çalışmalarına yıl sonu gösterilerinde başladı.
Öğretmenleri Ülkü Bayram’ın desteğiyle çalışmalarına devam eden engelliler el sanatları çalışmalarına da devam ediyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden 6 yıllık azmin öyküsü hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Haziran 2017 tarihinde saat 14 23’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 6 yıllık azmin öyküsü haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ekim 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:19
  • Guneş
   06:58
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:45
  • Akşam
   18:09
  • Yatsı
   19:37
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı