Gündem Haberleri

GÜNDEM

  6 yaşındaki kıza yapay kalp

  A.A
  04 Mayıs 2010 - 11:27Son Güncelleme : 04 Mayıs 2010 - 11:27

  Doğumsal kalp hastalığı olan, bugüne kadar yapılan müdahalelere rağmen sonuç alınamayan ve GAÜN Tıp Fakültesi Hastanesinde yapay kalp takılan 6 yaşındaki Adile Boztekin'in tedavi gördüğü yoğun bakım ünitesinde hayatını kaybettiği bildirildi.

  Ameliyatı gerçekleştiren ekibin başında bulunan GAÜN Tıp Fakültesi Göğüs Kalp Cerrahisi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Haşim Üstünsoy, yaptığı açıklamada, yapay kalbin çocuğun belli bir süre yaşamasını sağlayacağını, ancak mutlaka kalp nakline ihtiyaç duyulduğunu, kendilerinin süreci uzattığını belirterek, “Ancak çocuk ne yazık ki enfeksiyon kaptı ve buna bağlı olarak çoklu organ yetmezliği nedeni ile hayatını kaybetti” dedi.

  Üstünsoy, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde ilk, Türkiye'de beşinci vaka olarak Gaziantep Üniversitesinde yapılan ameliyatla 6 yaşındaki kız çocuğunun kalp nakli yapılana kadar yaşatılmasının sağlanmasının hedeflendiğini, ancak hastayı kaybettikleri için üzgün olduklarını belirtti.

  Prof. Dr. Üstünsoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Çocuğun doğumsal kalp hastalığı nedeniyle ameliyat edilmesine rağmen ameliyat sonrası kalbin hala yaşamla bağdaşmaması ve daha sonra geçici yapay kalple belli bir süre yaşatılıp uygun kalp beklenmesi, uygun kalp bulamayınca kısa yapay kalbin kısa yaşam desteğinin artık süresini doldurması sonrası daha uzun süre bize destek sağlayacak, bu çocuğun daha uzun süre yaşamasını sağlayacak, belki uygun kalp bulununcaya kadar yaşamasını sağlayacak yapay kalbe ihtiyacımız olduğunu biliyorduk.

  Bu anlamda dünyada da belirli sayıda yapılan, ülkemizde de daha önce Ege Üniversitesince 4 çocuk olgusuna uygulanan yapay kalbi yine Ege Üniversitesinin yardımıyla Türkiye'de 5'inci vaka olarak Gaziantep Üniversitesinde uyguladık. Sonrasında bu yapay kalple daha uzun süre yaşamasını amaçlıyor, bu süreçte uygun kalp çıkarsa çocuk için kalp nakline götürmeyi ve yaşamını devam ettirmesini sağlamaya çalışıyorduk. Bu anlamda bu tür uzun yapay kalple kullanılan, beraberinde akciğer, yapay akciğer uygulaması Türkiye'de bu pnömotik, ekstrakorporal dolaşım dediğimiz yapay kalpte Türkiye'de ilk, dünyada 3'üncü uygulama buydu. Ancak hastamız Adile Boztekin yaşadığı çok sayıda sorun nedeni ile hayata tutunamadı.”

  Kız çocuğunun 1 aylıkken babasının öldüğü, annesi tarafından terk edildiği, 6 yıldır bakıldığı amcaları tarafından hastaneye bırakıldığı öğrenilmişti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı