Gündem Haberleri

  6 yaşında yapay kalple kurtuldu

  A.A
  04.05.2010 - 13:57 | Son Güncelleme:

  Doğumsal kalp hastalığı bulunan ve hayatını kaybetmek üzere olan 6 yaşındaki Adile Boztekin'e, yapay kalp takıldı.

  Bugüne kadar yapılan müdahalelere rağmen sonuç alınamayan 6 yaşındaki Adile Boztekin'e Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Tıp Fakültesi Hastanesinde yapay kalp takıldı.

  Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde ilk, Türkiye'de beşinci vaka olarak Gaziantep Üniversitesinde yapılan ameliyatla 6 yaşındaki kız çocuğunun kalp nakli yapılana kadar yaşatılması sağlanacak. Kız çocuğunun 1 aylıkken babasının öldüğü, annesi tarafından terk edildiği, 6 yıldır bakıldığı amcaları tarafından hastaneye bırakıldığı öğrenildi.

  Yine bu ameliyatta dünyada üçüncü olacak bir uygulamayla yapay kalple birlikte yapay akciğer görevini üstlenen oksijenatör bağlanarak çocuğun hasar gören akciğerine de destek verildi.

  Bugüne kadar yapılan her türlü operasyona rağmen olumlu sonuç alınamayan, hayatını kaybetmek üzere olan Adile'ye GAÜN Tıp Fakültesi Hastanesinde 8 saat süren, 7 kişilik ekibin katıldığı ameliyatla yapay kalp takıldı. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden profesörlerin de katıldığı ameliyatla küçük Adile hayata tutundu.

  Dünyada üçüncü kez uygulandı

  Ameliyatı gerçekleştiren ekibin başında bulunan GAÜN Tıp Fakültesi Göğüs Kalp Cerrahisi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Haşim Üstünsoy, yapay kalbin çocuğun belli bir süre yaşamasını sağlayacağını ancak mutlaka kalp nakline ihtiyaç duyulduğunu, kendilerinin süreci uzattığını söyledi.

  Prof. Dr. Üstünsoy, şöyle konuştu:

  “Çocuğun doğumsal kalp hastalığı nedeniyle ameliyat edilmesine rağmen ameliyat sonrası kalbin hala yaşamla bağdaşmaması ve daha sonra geçici yapay kalple belli bir süre yaşatılıp uygun kalp beklenmesi, uygun kalp bulamayınca kısa yapay kalbin kısa yaşam desteğinin artık süresini doldurması sonrası daha uzun süre bize destek sağlayacak, bu çocuğun daha uzun süre yaşamasını sağlayacak, belki uygun kalp bulununcaya kadar yaşamasını sağlayacak yapay kalbe ihtiyacımız olduğunu biliyorduk. Bu anlamda dünyada da belirli sayıda yapılan, ülkemizde de daha önce Ege Üniversitesince 4 çocuk olgusuna uygulanan yapay kalbi yine Ege Üniversitesinin yardımıyla Türkiye'de 5'inci vaka olarak Gaziantep Üniversitesinde uyguladık. Sonrasında bu yapay kalple daha uzun süre yaşamasını amaçlıyor, bu süreçte uygun kalp çıkarsa çocuk için kalp nakline götürmeyi ve yaşamını devam ettirmesini sağlamaya çalışıyoruz. Ancak bu çocukta yapay kalbi taktıktan sonra akciğerde de zorlandığımızı ikinci gün görmeye başladık. Bu anlamda bu tür uzun yapay kalple kullanılan, beraberinde akciğer, yapay akciğer uygulaması Türkiye'de bu pnömotik, ekstrakorporal dolaşım dediğimiz yapay kalpte Türkiye'de ilk, dünyada 3'üncü uygulama bu.”

  Şu anda aynı yöntemin Macaristan'da başka bir çocukta da uygulandığını ifade eden Üstünsoy, şunları kaydetti:
  “Ekstrakorporal uzun dönem yapay kalpte uygulanan oksijenatör kullanımı yani kolay anlatabileceğim dilde yapay kalp ve yapay akciğer uygulaması sağlıyoruz şu anda. Küçük Adile'yi hayatta tutmaya çalışıyoruz. Akciğeri geri döndürebilirsek ki geri döndürme emarelerimiz var o zaman sadece bu yapay kalbi çıkarmak kalacak bize geriye kalp bulduğumuz anda. Özellikle yeni kalp bulunmasına bağlı. Bu konuda yaşamını devam ettirmesini sağlarsak yaşam yeniden insan kalbiyle devam edecek. Yani öz insan, yeniden bir insan ihtiyacımız var. Tabii bu işin dramatik yanı, o kalp başka bir insanın yaşamının sonlanmasıyla elimize geçecek.”
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı