Gündem Haberleri

GÜNDEM

  6 sayfalık veto

  Hürriyet Haber
  16 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 16 Aralık 2000 - 00:01

  Cumhurbaşkanı Sezer, kamuoyunda büyük tepkiye yol açan afla ilgili yasayı geri çevirdi. Dün akşam saatlerinde açıklanan vetonun ardından yasa, TBMM'de bir kez daha görüşülecek.

  Sezer 6 sayfalık veto gerekçesinde, ‘‘Böyle bir yasa ‘Devletin temeli adalettir' inancını yok edecek, toplum düzenini bozacak ve yurttaşların adalete olan güvenini sarsacaktır’’ dedi.

  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, yaklaşık 40 bin hükümlü ve tutuklunun salıverilmesini sağlayacak ve kamuoyunda büyük tepkilere yol açan afla ilgili yasayı geri çevirdi. Yasa 9’uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in ardından, Sezer tarafından da ikinci kez veto edilmiş oldu.

  Sezer, TBMM tarafından 08.12.2000 tarihinde kabul edilen 4680 sayılı, ‘‘23 Nisan 1999 Tarihine Kadar işlenen Suçlardan Dolayı Şartla Salıvermeye, Dava ve Cezaların ertelenmesine Dair Kanun’’u, bir kez daha görüşülmek üzere TBMM Başkanlığı'na iade etti.

  Sezer, yasayı veto ettiğini dün akşam saatlerinde açıkladı. Yasanın veto gerekçeleri de aynı anda Çankaya Köşkü'nün internet sitesinde yayınlandı. Bu durumda yasa, TBMM'de bir kez daha görüşülecek.

  Sezer 6 sayfayı bulan veto gerekçesinde şöyle dedi:

  ‘‘Yasa, Anayasa'nın eşitlik ilkesine, hukuka, adalete, toplum huzurunu sağlamaya yönelik değildir ve toplum vicdanını incitecek içeriktedir. Cezaevlerinin mevcudunun azaltılması gibi hukuksal değerden yoksun düşüncelerle af yetkisinin kullanılması, toplumda adalete ve yasalara duyulan güveni azaltır. Böyle bir yasanın yayımlanması ‘Devletin temeli adalettir' inancını yok edecek, toplum düzenini bozacak ve yurttaşların adalete olan güvenini sarsacaktır.’’

  Affın mimarı DSP Genel Başkan Yardımcısı Rahşan Ecevit’in ‘‘Bu benim affım değil, veto edilirse artık bir şey yapamam’’ dediği bilindiği için yasanın TBMKM'den bir daha geçmesi konusunda kuşkular oluştu.

  TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Emin Karaa, Cumhurbaşkanı tarafından TBMM'ye iade edilen ‘‘Şartla Salıverme Yasasının’’ veto gerekçeleri doğrultusunda yeniden düzenlenerek çıkartılması gerektiğini söyledi.

  Karaa, gazetecilerin soruları üzerine, şartla salıverme, dava ve cezaların ertelenmesine ilişkin düzenlemenin artık toplumsal bir sorun haline geldiğini ifade etti. İki yıldan bu yana cezaevlerinde büyük beklenti olduğuna dikkat çeken Karaa, ‘‘Kimse bunları yok sayarak affı gündemden kaldıramaz. Cumhurbaşkanı'nın veto gerekçelerini görerek, bunların ışığında yasa yeniden düzenlenerek çıkartılmalıdır. Af artık Meclis'e aittir. Meclis bunun gereğini yapmalıdır’’ dedi.

  Ecevit: Çok üzgünüm

  BAŞBAKAN Bülent Ecevit, vetodan sonra izleyeceği yolu koalisyon ortaklarıyla görüştükten sonra belirleyeceğini söyledi. Çok üzgün olduğunu kaydeden Ecevit, şöyle konuştu:

  ‘‘Türkiye'de pek çok insan üzgün. Uzun zamandır umutlar affa bağlanmıştı. insanlar bu affı hasretle bekliyorlardı. Bayrama yasa çıkmış olarak girmeyi umuyorlardı. Onlar adına çok üzgünüm. Halkın büyük çocuğunluğu bu affa karşı deniyor, ancak bu bilinemez. Sessiz çoğunluğun evinde internet yok. Kim karşı kim değil, istatistik oluşturmak mümkün değil. Eşitliğe aykırı deniyor. Eşitlik her zaman adaletli değildir, bazen adaletsiz de olabilir.’’

  Köşk'ten 2'nci veto

  CUMHURBAŞKANI Demirel'in vetosunun ardından halefi Cumhurbaşkanı Sezer de, af yasasını geri gönderdi.

  Sezer'in vetosu, yeni bir süreç başlatacak.

  Bu süreçte, Anayasa'nın 89. maddesi işleyecek. Buna göre, Köşk tarafından bir kez daha görüşülmek üzere Meclis'e gönderilecek. Meclis, bu yasada hiçbir değişiklik yapmadan aynen yeniden kabul ederse, Cumhurbaşkanı bu kez yasayı onaylamak zorunda.Bu durumda da Cumhurbaşkanı'nın Anayasa Mahkemesi'ne başvurma hakkı bulunuyor. Meclis, veto gerekçelerini dikkate alarak yasayı yeniden çıkartabilir. Yasa, değiştirilerek tekrar çıkartılırsa, Cumhurbaşkanı'nın yeniden veto hakkı bulunuyor.

  Bu affı o da içine sindiremedi

  TOPLUMUN hemen tüm kesimlerinin tepkisini çeken Af Yasası, mimarı olan DSP Genel Başkan Yardımcısı Rahşan Ecevit'in de isyan etmesine neden olmuştu. Aftaki asıl hedefinin kader kurbanlarını ve özellikle çocukları kurtarmak olduğunu belirten Rahşan Hanım, gelinen noktada yapılan değişikliklere isyan ederken, ‘‘Vicdanınız tamamıyla rahat mı?’’ sorusuna, ‘‘Bu pek kolay cevaplanacak bir soru değil’’ diye yanıt vermişti.

  Rahşan Ecevit, 21 Aralık günü yaptığı basın toplantısında, ‘‘Ben de bu şekilde çıkmasını istememiştim’’ demişti. Yine de, yasaya, adam öldürenlerin de dahil edildiğini anımsatırken, ‘‘Bu bazen pek de adaletli olmayan eşitlik şartının kaçınılmaz bir sonucudur’’ diye eklemişti.

  Ufak tefek hırsızlıklar yapanlara verilen cezaların, devleti ve halkı soyanlara verilen cezalardan çok daha ağır olduğunu vurgulayan Ecevit, pankart veya döviz asan ç ocuklara verilen cezaların da genellikle daha büyük suçlara verilen cezalardan çok daha ağır olduğuna dikkat çekmişti.

  Ecevit, kamuoyunda sanıldığı gibi kendisinin Aylanur'un annesinin affedilmesi için bu konuyu gündeme getirmediğini anımsatmıştı. Ecevit, ‘‘Benim düşüncem, baklava çalan çocuklar, kader kurbanı dediğim kemselerle ilgiliydi’’ demişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı