6 milyonuncu Transit banttan indi, Türkiye’ye 10 milyar dolar getirdi

Emre ÖZPEYNİRCİ
01 Mayıs 2010 - 00:00Son Güncelleme : 01 Mayıs 2010 - 01:18

Ford Otosan’ın Gölcük’teki fabrikasında dün dünyada 6 milyonuncu ‘Transit’in banttan indirilmesi gururu yaşandı. Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, “Bugüne kadar 700 bin Transit ihraç ettik, Türkiye 10 milyar dolardan fazla döviz kazandı, binlerce kişi iş buldu” dedi.

6 milyonuncu Ford Transit / Foto Galeri

FORD’un dünyada 45 yıldır, Türkiye’de ise 43 yıldır ürettiği ticari modeli Transit, 6 milyonuncu kez üretim bandından indirildi. Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Transit’in Ford Otosan’ın tarihindeki en büyük ihracat ve istihdam kalemi olduğunu belirterek, “Bugüne kadar 700 bine yakın Transit ihraç ederek hem Türkiye’ye 10 milyar doların üzerinde gelir kazandırdık, hem de binlerce kişiye istihdam yarattık. Ford Otosan, başarı öyküsüne yeni bir sayfa daha ekliyor” dedi.

82 yıllık ortaklığın ürünü

6 milyonuncu Transit’in banttan indirilmesi nedeniyle düzenlenen törende konuşan Mustafa Koç, Ford Otosan’ın 50’nci yılını kutlarken, Transit’in 6 milyonuncusunu ana üretim merkezi Kocaeli fabrikasında üretmekten mutlu olduklarını söyledi. Transit’in Ford Motor-Koç ilişkisinde en uzun işbirliğini temsil ettiğini kaydeden Koç, şöyle konuştu: “Ford-Koç ilişkisi, 82 yılda güçlenerek gelişti ve bugüne kadar pek çok başarıya tanıklık etti. İlk Transitimizi, 1965 yılında İngiltere’de hattan inmesinden hemen 2 yıl sonra, 1967 yılında Türkiye’nin ilk otomobili olan Anadol’un ardından İstanbul fabrikamızda ürettik.”

Amiral gemimiz oldu

Koç, Türkiye ekonomisinin belkemiği olan otomotiv sektöründe Koç Topluluğu şirketlerinin çok önemli bir paya sahip olduğunu vurguladı. Koç, Türkiye’nin 1 milyon 177 bininci, dünyanın ise 6 milyonuncu Transit’ini hattan indirdiklerini ve Transit’in Türkiye’deki 43 yıllık üretim serüveninde Türk ticaretinin gelişiminde büyük rol oynadığını söyledi. Koç, “Transit, Türkiye’de üretildiği bu 43 yıl içerisinde Ford Otosan’ın tartışmasız amiral gemisi oldu. Ford Otosan, Transit ile dünyaya açılarak küresel bir oyuncu oldu ve bugünkü başarılı noktaya ulaştı” diye konuştu.

6 milyonuncu Transit banttan indi, Türkiye’ye 10 milyar dolar getirdi

Binlerce kişiye istihdam

Mustafa Koç, sözlerine şöyle devam etti: “Transit modellerimiz Kocaeli fabrikamızdan Avrupa’dan Avustralya’ya kadar 60’tan fazla ülkeye, toplam 5 kıtaya ihraç ediliyor. Bugün binlerce kişi Transit için emek veriyor. Transit ile Türkiye’de 43 yıldır istihdam yaratıyoruz. Kocaeli fabrikasındaki 8 bin çalışanın 4 binden fazlası Transit üretim hattında görev yapıyor.”

Alman filo müşterisine gidiyor

FORD Otosan’ın Kocaeli fabrikasının bantlarından çıkan 6 milyonuncu Transit modeli, Alman filo müşterisi için üretildi. Kısa şasi, beyaz kombi modeli olan 6 milyonuncu Transit, ana üretim fabrikası Kocaeli’nde alkışlar arasında hattan indirildi. 6 milyonuncu Transit’in Kocaeli Fabrikası’ndaki üretimi; Transit’in 45. yılı olması nedeniyle diğer üretim fabrikaları olan İngiltere Southampton, Çin Nanchang ve Vietnam Hai Duong’da da törenlerle kutlandı.

Fleming: En kârlı model

82 yıllık Ford-Koç ortaklığının bugün dünya otomotiv sektöründe en eski ve en başarılı ortaklık olduğunu belirten Ford Avrupa Yönetim Kurulu Başkanı John Fleming, 45 yıl içerisinde 6 milyonuncusu üretilen Transit’in, Ford Avrupa ürün portföyündeki en uzun ömürlü model olduğunu kaydetti. Flemming, “Transit, Avrupa’daki karlı çalışmalarımızın temel direklerinden biri oldu. Otomotiv sektörü tarihindeki en başarılı ticari araçlardan biri olan Transit’in adının dünya genelinde birçok pazarda Van’larla eş anlamlı hale gelmiş olması bizi gururlandırıyor. Transit’in bu ikon durumunu geleceğe de taşıyacağından eminiz” diye konuştu.

1 milyondan fazla farklı versiyonunu üretebiliyor

FORD Otosan Genel Müdürü Nuri Otay, Türkiye’de 43 yıldır sınıfının lideri olan Transit’in yerli üretimin gurur kaynağı olduğunu vurgulayarak, “Kendinden sonra gelen 6 rakibinin pazar payı toplamı, Transit’in tek başına aldığı yüzde 36’lık pazar payına ulaşamadı” dedi. Transit’in bu başarısında, ana üretim tesisi Kocaeli fabrikasının payının büyük olduğunu belirten Otay, şöyle devam etti: “2002’den bu yana Ford’un iç kalite denetimlerinde en yüksek puanları alarak Ford’un dünyadaki en iyi üretim tesislerinden biri olduk. Transit, aslında üretimi oldukça komplike ve zor bir ürün. 1 milyondan fazla farklı görünümde Transit’i Kocaeli fabrikamızda üretebiliyoruz.”

Rekabet gücümüzü artıracak yeni yatırımlara devam

ALTINCI jenerasyonu üretimde olan Transit’le Türkiye ekonomisine katkı sağladıklarını dile getiren Mustafa Koç, Türkiye ekonomisinin belkemiği olan otomotiv sektörü içinde Koç Topluluğu şirketlerinin çok önemli bir paya sahip olduğuna dikkat çekti. Koç, “Şirketlerimiz geçtiğimiz yıl Türkiye’nin toplam otomotiv üretiminin yüzde 50’sini, ihracatının yüzde 48’ini gerçekleştirdiler. İç piyasa satışlarının yüzde 31’ini gerçekleştirerek sektörün lideri oldular” dedi. Koç, şunları dile getirdi: “Koç Topluluğu olarak 81 yıldan beri otomotiv sektörüne hizmet ediyoruz. Bu konuda müthiş bir bilgi birikimine ve deneyime sahip olduğumuz gibi dünyanın her yerinde çalışabilecek, kalifiye, yetişmiş yöneticilerimiz, iş gücümüz mevcut. Otomotiv sektörüne olan inancımız ve uzun soluklu ortaklıklarımızla gerçekleştirdiğimiz yatırımlarımız bu tablonun oluşmasında çok önemli bir etkendir. Biz de, küresel rekabet gücümüzü artırmak adına, daha fazla katma değer yaratacak şekilde yatırımlarımıza devam edeceğiz.”

45 yılın dönüm noktaları

1976: Bir milyonuncu Transit üretildi. (11. Yıl)
1985: İki milyonuncu Transit üretildi. (20. Yıl)
1994: Üç milyonuncu Transit üretildi. (29. Yıl)
2000: Dört milyonuncu Transit üretildi. (35. Yıl)
2005: Beş milyonuncu Transit üretildi. (40. Yıl)
2010: Altı milyonuncu Transit üretildi. (45. Yıl-Türkiye)

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı