Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

6 milyar Euro’luk pazarda ‘ev geliştirmek’ için yayılacağız

2001’de İngiliz Kingfisher’le evlenen Koçtaş, önce 6 milyar Euro’luk Türkiye ‘ev geliştirme’ pazarında büyüyecek, sonra yönünü bölgeye çevirecek. Koçtaş Genel Müdürü Levent Çakıroğlu, ‘2006’da 250 milyon dolar ciro, 5 yılda 35 mağazaya ulaşma hedefimiz var’ dedi.

ÇİÇEKTEN çimentoya bahçe mobilyasından perdeye bir evin bütün ihtiyaçlarının satıldığı mağaza zincirlerinin gelişen Türkiye pazarındaki rekabeti kızışıyor. Yaklaşık 6 milyar Euro olarak tahmin edilen ‘Ev geliştirme sektörü’nde 5 mağaza ile rekabet eden Koç Topluluğu bünyesindeki Koçtaş, önümüzdeki 12 ayda 5 yeni mağaza daha açacak. Koçtaş, bu mağazalar için 40 milyon dolarlık yatırım yaptı. Koçtaş Genel Müdürü Levent Çakıroğlu, 2001’de İngiliz Kingfisher Grubu ile ortak olan şirketin önümüzdeki 5 yılda ise 35 mağazaya ulaşmayı planladıklarını söylüyor. Çakıroğlu, Türkiye’de yaygınlaşmanın ardından ortağı ile birlikte çevredeki komşu ülkelere açılabilecekleri mesajını veriyor. Koçtaş Genel Müdürü Levent Çakıroğlu ile hem sektörü, hem de yeni yatırım planlarını konuştuk.

Ev geliştirme dediğimizde ne kadarlık bir büyüklükten söz etmek gerekiyor?

- Perdeden klozete her türlü ev ihtiyacının karşılandığı ev geliştirme sektörü dünyada hızla büyüyor. Türkiye’de geçen yıl bu pazarın 6 milyar Euro büyüklüğünde olduğu tahmin ediliyor. Bu pazarda büyük mağazalardan oluşan büyük zincirlerin payı hálá son derece küçük.

Konut satışındaki hareketlilik sektörünüze yansıyor mu?

- Uzun dönemde konut sayısının artması sektörümüzü çok olumlu etkileyecek ve pazarı büyütecek. İnşaattaki büyüme, diğer sektörleri de canlandıracak ve milli gelirin artmasına katkıda bulunacak. Biz de bu artıştan payımızı alacağız. Ancak kısa vadeli baktığımızda uzun vadeli kredilerin harcanabilir geliri azalttığını görüyoruz. Kredi alanların /images/100/0x0/55eb30ebf018fbb8f8b13ef9artık ödeyecekleri taksitleri olduğu için harcamalarını kısıtlamaları gündeme geliyor.

İngiliz Kingfisher ile ortaklık Koçtaş’a neler getirdi?

- Koçtaş, Koç Topluluğu’nun ilk şirketlerinden biri. Toptan yapı malzemeleri ticareti yapıyordu. 1995’de perakendecilik çalışmaları başladı. 2000’de İngiliz Kingfisher Grubu ile yüzde 50-50 ortaklık kuruldu. Bu ortaklık sonrasında ilk mağaza 2001’de Kartal’da açıldı. Bu yıla kadar 5 mağaza ile geldik. Önümüzdeki 12 ayda 5 yeni mağazayı birbiri ardına açarak satış alanımızı iki kat artıracağız.

Yeni açacağınız 5 mağaza için ne kadar yatırım yaptınız?

- Yaklaşık 40 milyon dolar.

Mağazaları ne zaman açmaya başlıyorsunuz?

- İlk mağazamızı 15 Ekim’de İstanbul’daki Cevahir Alışveriş Merkezi’nde açacağız. İstanbul’un Avrupa Yakası’ndaki ilk mağazamız olacak. Aralıkta Edremit, şubatta Kuşadası, nisanda Ankara, temmuzda İstanbul Yenibosna mağazaları açılacak. Böylece 10 mağazaya ulaşacağız.

Önümüzdeki yıllarda mağaza yatırımları sürecek mi?

- Çiçekten çimentoya kadar her türlü ev ihtiyacının karşılanacağı mağazalarımızı açmaya aynı hızla devam edeceğiz. Türkiye’ye yayılmayı planlıyoruz. 5 yılda 35 mağazaya ulaşmak istiyoruz.

İngiliz ortağınızla birlikte Türkiye dışında da mağaza açacak mısınız?

- Öncelikle Türkiye içindeki büyüme planımızı biraz daha sürdürmeyi arzu ediyoruz. Komşu ülkelerdeki gelişmeleri takip ediyoruz. Vizyonumuzda sadece Türkiye’de değil bulunduğumuz bölgede dünya standartlarında ev geliştirme perakendeciliği yapmak var. Koç Grubu’nun çevre ülkelerdeki konumu çok kritik.

2006’ya ilişkin ciro hedefiniz nedir?

- 10 mağazayla gelecek yılın sonunda 250 milyon dolar ciroya ulaşmayı hedefliyoruz.

Ortağımız dünyanın üçüncü büyük perakende grubu

Kingfisher’in dünyadaki konumu nedir?

- Kingfisher, ev geliştirme sektöründe faaliyet gösteren Avrupa’nın bir, dünyanın üçüncü büyük perakende grubu. Ev geliştirme sektöründe 600’ü aşkın mağazaya sahip. Kingfisher Grubu İngiltere, Fransa, İtalya, Taiwan, Çin, Polonya’da pazarında lider. 117 mağaza ile Almanya, Avusturya, Hollanda, Lüksemburg, İsveç, İsviçre ve Çek Cumhuriyetlerinde faaliyet gösteren ve ev geliştirme sektöründe Almanya’nın lider şirketi Hornbach ile de ortak.

Dünyanın her yerinden bizi görmeye geliyorlar

Telefonla satış uygulamanıza yabancı ortağınız nasıl yaklaştı?

- Bu satış stratejimiz Çin başta olmak üzere Uzakdoğu’daki ülkelere örnek gösterildi. Ortaklığımızın ilk yıllarında biz onları incelemeye gidiyorduk. Şimdi Koçtaş’ın kendi kimliği ortaya çıktı. Artık Koçtaş mağazalarını örnek gösteriyorlar. Dünyanın her yerinden bizim mağazalarımızı görmeye geliyorlar.

Hazro’ya fildişi jaluzi gönderdik

İnternetten ve telefonla satışınız da var. Buradaki satışlarınız nasıl?

- Türkiye’de her noktaya satış yapan perakendecilerden biriyiz. Ürünlerimizi hazırladığımız insertlerle bütün Türkiye’ye dağıtıyoruz.

İnternetten ya da telefon hattımıza gelen bütün siparişleri ulaştırıyoruz. Öyle yerlerden sipariş alıyoruz ki biz bile şaşırıyoruz. Erzurum’a jakuzi, Diyarbakır Hazro’ya fildişi jaluzi bile gönderdik. En çok sipariş ise bahçe mobilyası.

İnternet ve telefonla satıştaki cironuz ne kadar?

- Henüz çok fazla değil, ciromuzun bu yıl yüzde 2’sine yakın bir kısmını internet ve telefonla satış oluşturdu.

Krizde mağaza açmadan büyüdük

Ekonomik kriz dönemlerini nasıl geçirdiniz?

- Kartal’daki ilk mağazamızı açtıktan sonra ekonomik krize yakalandık. Bundan biz de etkilendik. Kriz dönemi de dahil bugüne kadar tüketiciye daha fazla nasıl yakınlaştırabiliriz üzerinde çalıştık.

En önemli unsur tüketiciyi tanımak ve ihtiyaçlarını anlayabilmekti.

Mağazalarımızın formatını, ürün gamımızı, hizmetlerimizi ve fiyat konumlandırmamızı gözden geçirdik. Bugünkü noktaya geldik. Mevcut mağazalarımızda 4-5 kat büyüme kaydettik.

İngiliz Kingfisher Grubu’nun dünyadaki mağazaları

Marka Mağaza sayısı

B&Q

İngiltere’de 335

İrlanda’da 3

Çin’de 22

Tayvan’da 19

Türkiye’de 5 Koçtaş

CASTORAMA

Fransa’da 101

İtalya’da 22

Polonya’da 27

BRICO DEPOT

Fransa’da 67

İspanya’da 4

LEVENT ÇAKIROĞLU

Koçtaş Yapı Marketleri Genel Müdürü Levent Çakıroğlu, 1967 Ankara doğumlu. 1988 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. Ardından Amerika’da Illinois Üniversitesi’nde MSA yaptı. 1988-1991 yılları arasında Maliye Bakanlığı’nda hesap uzman yardımcısı, 1991-1998 arasında hesap uzmanı olarak çalıştı. 1997-1998’de Bilkent Üniversitesi’nde part-time öğretim görevlisi, 1998-2002 arasında Koç Holding’de Denetim ve Mali Grup Koordinatörü olarak görev yaptı. 2000’de Koçtaş Yapı Marketleri Yönetim Kurulu Üyeliği’ne getirildi. 2002 yılından bu yana Koçtaş Yapı Marketleri’nin Genel Müdürlüğü’nü yürütüyor.
X