Gündem Haberleri

GÜNDEM

  6 maddelik açılım şerhi

  ANKARA
  26 Ağustos 2009 - 00:00Son Güncelleme : 26 Ağustos 2009 - 11:42

  30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınlayan Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, demokratik açılıma yönelik TSK’nın altı maddelik şerhini ortaya koydu.

  6 maddelik açılım şerhi
  Genelkurmay internet sitesinden yayınlanan mesajında Başbuğ, özetle şu ifadelere yer verdi:

  Anayasa’nın değiştirilmesi teklif bile edilemez olan 3’üncü maddesinde ifade edildiği gibi “Türkiye devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçe’dir.” Türk Silahlı Kuvvetleri, Atatürk tarafından bizlere emanet edilen ve Anayasa’nın 3’üncü maddesinde de belirtildiği şekilde; Türkiye Cumhuriyeti’nin ulus-devlet ve üniter-devlet yapısının korunmasında taraftır ve taraf olmaya da devam edecektir. Ülkelerin ve milletlerin bütünlüğünün korunmasının bir bedeli vardır. Türk Silahlı Kuvvetleri; bu bedelde kendisine düşen tarihi görev ve sorumlulukların bilinci içerisindedir.

  Bugüne kadar bölücü terör örgütü ile mücadelesinde 5003 evladını şehit veren Türk Silahlı Kuvvetleri, Anayasa ve yasalar çerçevesinde, bölücü terör örgütüne karşı bugüne kadar dünyada eşine hiç rastlanmayan bir başarı ve özveriyle yürüttüğü mücadeleye bundan sonra da artan bir kararlılıkla devam edecektir.
  TSK, bölücü terör örgütüne karşı yürütülen mücadeleyi kararlılıkla sürdürürken, güvenlik alanının dışında kalan ekonomi, sosyo-kültürel ve uluslararası alanlarda da devlet tarafından gerekli tedbirlerin alınmasının önemli olduğuna inanmaktadır.”

  Güçlü ordu güçlü ülke

  Başbuğ bildirinin son bölümünde de, “Türk Silahlı Kuvvetleri; Türkiye Cumhuriyeti’nin temel nitelikleri olan laiklik, demokrasi, sosyal ve hukuk devleti ilkelerine yürekten bağlılığı, üstün disiplin anlayışı, köklü gelenekleri, itidalli ve kararlı yaklaşımı, hepsinden önemlisi Türk milletinden aldığı güçle dün olduğu gibi bugün de ve yarın da üstlendiği her görevi başarıyla yerine getirmeye devam edecektir. Şüphesiz ki; ‘Güçlü Ordu, güçlü Türkiye’dir’ dedi.

  Nezaket ziyareti

  Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ve Devlet Bakanı Egemen Bağış, dün Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’a nezaket ziyaretinde bulundu. Ziyaretin içeriği hakkında bilgi verilmezken Genelkurmay’ın internet sitesinde Orgeneral Başbuğ ile Bakan Çubukçu’nun fotoğrafı yer aldı. Bağış, Genelkurmay’ı 27 Ocak 2009 tarihinde devlet bakanı sıfatıyla ziyaret etmişti. Bağış’ın ziyaretine ilişkin fotoğraf o tarihte Genelkurmay internet sitesinde yer almıştı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı