« Hürriyet.com.tr

6’lı garanti

İrlanda’daki Equinome Laboratuvarları, 54 bin genetik faktörü inceleyerek, at üreticilerinin bir numaralı başvuru kaynağı haline geldi. Laboratuvar, DNA örnekleriyle genetik harita çıkarıyor. Böylece yarışlara veya çifleştirilmeye en uygun at çiftleri tespit ediliyor.

DIŞ HABERLER SERVİSİ
X

AT yarışı meraklıları galip gelecek atı en iyi kendilerinin tahmin edeceği iddiasını taşır. İrlandalı Equinome Laboratuarları ise en hızlı ve en soylu atı tespit etme iddiasını taşıyor. İki yıl önce geliştirdikleri bir gen testi ile 54 bin genetik faktörü inceleyen Equinome, şimdiden at üreticilerinin bir numaralı başvuru kaynağı haline gelmiş durumda.

Gizlilik esas

Dünyanın dört bir tarafındaki hara sahipleri Equinome’a DNA örnekleri göndererek atlarının genetik haritalarını çıkarıyor, yarışlara veya çifleştirilmeye en uygun çiftleri tespit ediyor. Şirket elde ettiği sonuçları gizlilik esasına göre saklıyor.

En iyisi CC

Ancak özellikle çiftleştirilecek at bulmakta sıkıntı çeken müşterileri karşılıklı rıza gösterirse, genetik olarak en uygun çiftleri de biraraya getiriyor.
Equinome’nın gen testinin en büyük amacı en hızlı atı keşfetmek. Bunun için her atta olan “Myostatin” geni inceleniyor. Bu gen ya ‘C’ ya da ‘T’ şeklini alıyor. Atlarda çift kromozom olduğu için bu harflerden ikişer tane beliriyor. Eğer bir ata iki CC kromozomu varsa bu atlar “sprinter” sınıfa giriyor, en iyi yarış atları bu gen kombinasyonuna sahip atlar arasında çıkıyor.

2 TT güçlüsü

Atta 2 TT şeklinde myostatin kromozomu var ise güçlü at tipine giriyor ve bunlardan yarış atı çıkmıyor. Bir C, bir de T kromozonu var ise hızlı ve güçlü at tipi ortaya çıkıyor ancak bu atlar her zaman yarışa uygun olmuyorlar.

 

Kaynak: DIŞ HABERLER SERVİSİ

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
36 saatte Aarhus
GezginGezgin
Lego’nun başkenti Bıllund
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Kapadokya’ya gitmek için 10 neden
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
15 günde bisikletle İzlanda
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Uçaktaki kulaklıklar neden çift girişli?
Yeme&İçmeYeme&İçme
Türkiye’nin en lezzetli 10 şehri