Gündem Haberleri

GÜNDEM

  6 kızıyla dağda yaşıyor

  Ufuk AKTUĞ/İSKENDERUN (Hatay), (DHA)
  26.08.2009 - 11:50 | Son Güncelleme:

  HATAY’ın İskenderun İlçesi’nde 68 yaşındaki Hüseyin Zont, 6 kızı ile Amanos Dağları eteğinde derme-çatma taş evde yaşıyor.

  İlçe merkezine 7 kilometre uzaklıktaki evde, yılan ve fare korkusuyla yaşam savaşı verdiklerini bildiren Hüseyin Zont, eşini 10 yıl önce kaybettiğini, kızları 50 yaşındaki Zeynep, 45 yaşındaki Emine, 25 yaşındaki Hülya, 20 yaşındaki Sultan, 16 yaşındaki Fadime ve 13 yaşındaki Ayşe ile yaşadıklarını söyledi. Oturdukları evin uzun süre yolu olmadığı için bugüne kadar kent merkezine hiç inmeyen, kuru dalları toplayıp, fırıncılara satarak geçimlerini sağlayan ailenin en küçük çocuğu ilköğretim okulu 3’üncü sınıf öğrencisi Ayşe Zont, okula gitme şansına sahip tek çocuk oldu.

  Yığma taşlardan örtülü ve üstü otlarla kaplı, tek odalı taş evde, ocakları, elektrikleri olmadığını, teknolojiden uzak yaşadıklarını bildiren Hülya Zont, “Geçinip gidiyoruz. Teknoloji nedir bilmiyoruz. Bugüne kadar devletimize de yük olmadık. Tek bir isteğimiz var, sıcak, temiz bir evimiz olsun. Biz okumadık, küçük kardeşimiz okusun” dedi.

  Ayşe Zont, ocak ve tüpleri olmadığını, yemeklerini taşlardan yaptıkları ocakta ateş üzerinde pişirdiklerini, küllerle ve toprakla bulaşıklarını yıkadıklarını belirtti. Ayşe Zont, “2 ablamla babam ormana kuru dal toplamaya gidiyor. Bir ablam utanıyor, kimseyle görüşmüyor. Hiçbirimiz okula gitmedik. Okuma- yazma bilmiyoruz. En küçüğümüz Ayşe, okuyor. O okusun yeter. İmkansızlıklara rağmen geçinip gidiyoruz. Tek sıkıntımız ve isteğimiz bir evimizin olması” diye konuştu.


  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı