Gündem Haberleri

  6 firari daha var

  Oya ARMUTÇU/ANKARA
  07.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sivas ana davası sanıklarından altısının daha firarda olduğu bildirilirken, Polonya’da yakalanan Vahit Kaynar’ın ilk yargılamada sadece 2 yıl hapis cezası aldığı Yargıtay’ın bozma kararının ardından idama çarptırıldığı ortaya çıktı.

  İşte avukatın listesi

  Sivas davasının müdahil avukatlarından Şenal Sarıhan Hürriyet’e, Sivas ana davası sanıklarından aralarında eski TCK 146/1’den “Anayasal devlet düzenini bozmaya teşebbüs” suçundan idam cezası alan Murat Karataş ve Eren Ceylan’ın olduğu altı sanığın daha firari olduğunu tespit ettiklerini ve yurtdışında bulunduklarını düşündüklerini açıkladı. Sarıhan, Polonya’da yakalanan Vahit Kaynar’ın da 1994’ten sonra kaçmış olabileceğini düşündüklerini, ilk yargılamada az cezalan alan Sivas ana davası sanıklarının Yargıtay’ın idam ve daha ağır ceza talepli bozma kararının firar ettiklerini savundu. Sarıhan, “Bu sanıkların bazıları ilk davada idam cezası almadı, tahliye edildi. Yargıtay’ın bozma kararından sonra ise idam cezası alanlar oldu. İdam cezası alanların dava zamanaşımı süresi 30 yıl olduğu için süre daha dolmadı” dedi. Sarıhan’ın verdiği bilgiye göre, firari Sivas sanıkları, “Vahit Kaynar (Polonya’da yakalandı), Murat Songur, Eren Ceylan, Murat Karataş, Adem Ağbektaş, Özkan Doğan ve Ramazan Önder” olarak biliniyor. Sarıhan, “Sivas’ta yaşanan insanlık suçudur. Bu suçu takip etmek insanlık görevidir. Bu konuda Adalet Bakanlığı’nın hassas davranmasını, süratle Polanya’da yakalanan Vahit Kaynar’ın iadesinin sağlanmasını bekliyoruz” dedi.

  Zamanaşımı vurdu

  Sivas ana davasından dosyası ayrılan ve yargılamaları Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde süren altı sanık için ise geçen hazirandaki duruşmada savcı Hakan Yüksel, zamanaşımından düşme talep etmişti. Savcı Yüksel, “Anayasal düzeni zorla değiştirmeye teşebbüse iştirak” suçundan firari sanıklar Şevket Erdoğan, Köksal Koçak, İhsan Çakmak, Hakan Karaca, Yılmaz Bağ ve Necmi Karaömeroğlu’nun davalarının 15 yıllık zamanaşımı dolduğu için düşürülmesini istedi. Savcı, suç tarihinin 2 Temmuz 1993 olduğu dikkate alındığında 2 Temmuz 2008’de tarihinde zaman aşımı süresinin dolduğunu bildirdi. Mahkeme, bu ayki duruşmada bu talebi yerinde görürse, altı sanığın davası zamanaşımından düşecek.

  30 yıl yatacak

  ADALET Bakanlığı yetkilileri, yakalanan firari Sivas sanığı Vahit Kaynar’a ilişkin işlemlerin sürdüğünü, mahkemeden evrak geldikten sonra Polonya’dan bir iki gün içinde süratle iadesinin isteneceğini bildirdiler. Kaynar, iade işlemlerinin ardından Ankara’ya getirilecek. İnfaz savcılığına çıkarılacak olan Kaynar, daha sonra Sincan F Tipi Cezaevi’ne götürülecek. Ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkûm Kaynar, 30 yıl süre ile cezaevinde kalacak. Kaynar, kaldırılan Ankara 1 Nolu DGM’de yargılanmıştı. Kaynar, savunmasında tüm aşamalarda suçlamaları reddetmiş ve otelin taşlandığını gördüğünü, sloganlar atıldığını duyduğunu anlatmıştı. Tanıklar Rahim Çalışkan, Şaban Yılmaz ve Sami Ece ise Kaynar’ın olaylara katıldığını ve topluluğu yönlendirdiğini söylemişti. Sivas Beştepe Köyü nüfusuna kayıtlı olan Kaynar, Ankara 1 Nolu DGM’nin 26 Aralık 1994 tarihli ilk kararıyla, Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na aykırı yürüyüş ve gösteri yapmaktan önce 3 yıl hapse, suç tarihinde 18 yaşından küçük olduğu için 2 yıla çarptırıldığı ortaya çıktı. Yargıtay 9. Ceza Dairesi bu kararı 30 Eylül 1996’da bozdu. Ankara 1 Nolu DGM 27 Kasım 1997 tarihli kararıyla, bozmaya uyarak Kaynar’ı idam cezasına çarptırdı. Yargıtay, Kaynar hakkındaki bu kararı 4 Mayıs 2001’de onadı. Kaynar hakkındaki hüküm, idam cezasının kaldırılması üzerine ağırlaştırılmış müebbet hapse çevrildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı