Gündem Haberleri

  6 dakika daha dayanamadı

  Hürriyet Haber
  02.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Acil iniş yaparken düştü

  Kenya uçağının 179 yolcusuyla Atlantik Okyanusu'na düşmesinin ardından önceki gün de Alaska Havayolları'na ait bir yolcu uçağı Los Angeles açıklarında Pasifik Okyanusu'na çakıldı. 88 kişiden kurtulan olmadı.

  Acil iniş istedi

  Alaska Havayolları'na ait MD 80 serisinden geliştirilmiş MD 83 tipi yolcu uçağı, Meksika'nın turistik Puerto Vallarta kentinden San Francisco'ya gidiyordu. Pilot, kuyrukta yer alan, uçağın yükselmesini ve alçalmasını sağlayan ‘yatay stabilize’de problem olduğunu belirterek, Los Angeles'a havalimanına acil iniş istedi.

  5700 metreden düştü

  Uçak Los Angeles Havalimanı'na yönlendirildikten çok kısa bir süre sonra hızla irtifa kaybetmeye başladı. Yetkililerin verdiği bilgiye göre, uçak 5100 metreden düşerek, burun üstü okyanusa çakıldı. Uçağın Los Angeles kentinin 65 km kuzeybatısında ve sahilin 16 km açığına düştüğü belirlendi. Uçak 6 dakika daha dayansa piste varacak ve bir facia önlenmiş olacaktı.

  Kurtulan yok

  İlk belirlemelere göre uçakta 5'i mürettebat 88 kişi vardı. Okyanusun bu bölgede derinliğinin 90 ile 225 metre arasında değiştiği, su sıcaklığının da 14 derece olduğu bildirildi. Ancak şimdiye kadar uçaktan sağ çıkan olmadı. Yolcular arasında Alaska Havayolları ya da kardeş şirketinde çalışan 7 kişiyle 23 yakınları da bulunuyordu. Uçakta ayrıca Alaskalı yerlilerin önde gele liderlerinden milyoner Morris Thomson, eşi ve büyük kızlarının da bulunduğu bildirildi.

  Yüzme bilmiyordu uçak düştü, öğrendi

  NİJERYALI 33 yaşındaki Emmanuel Madu, yüzme bilmiyordu. Ancak Kenya Havayolları'na ait Airbus 310 tipi uçağın Fildişi Sahili açıklarında denize çakılması üzerine Madu, hayatını kurtabilmek için can havliyle çırpınıp yüzmeyi öğrendi. Madu, kurtarma ekipleri gelene kadar batmamayı başardı.

  Kenya'nın başkenti Nairobi'den Nijerya'nın başkenti Lagos'a gitmekte olan Kenya Havayolları'na ait yolcu uçağı, iki gün önce Fildişi Sahili açıklarında denize çakılmıştı. 179 kişinin bulunduğu uçaktan 10 kişi sağ kurtulmuştu. 34 yaşındaki bir Fransız ise 4 saat boyunca yüzerek sahile çıkmayı başarmıştı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı