SAKARYA HABERLERİ

6 Bin Nüfusluk Çavuşoğlu Ve Coşkun Sülalesi Gümüşova’da Buluştu

IHA
20.07.2015 - 15:51Son Güncelleme :

2 BİN AİLE VE 6 BİN NÜFUSTAN OLUŞAN ÇAVUŞOĞLU VE COŞKUN SÜLALESİ DÜZCE'DE BULUŞTU

IHA

Sakarya, Düzce, Ankara, Bolu ve İstanbul’da yaşayan ‘Çavuşoğlu’ ve ‘Coşkun’ sülalesinin 4’üncü buluşması Düzce Gümüşova’da gerçekleştirildi. Gümüşova Dereköy mesire alanında gerçekleştirilen buluşma gününe aileleri ile birlikte katılan 500’den fazla kişi birbirleri ile de bayramlaşarak hasret giderdi.
Şalpazarı’ndan 120 yıl önce Sakarya’ya gelen ve başta İstanbul, Düzce, Ankara ve Bolu olmak üzere çevre il ve ilçelerde yaşayan sülale, 2 bin aile ve 6 bin nüfustan oluşuyor.
Soy isim kanunu ile birlikte önce Çavuşoğlu daha sonra da Coşkun soy ismini alan sülalenin geçmişi ise Oğuz Türklerinin Çepni boyuna dayanıyor.
Dördüncü defa gerçekleştirilen buluşma günü ile ilgili olarak bilgiler veren Hasan Coşkun, Dereköy’de yapılan buluşma gününü geleneksel hale getirmeyi hedeflediklerini belirterek, bundan sonraki süreci daha kurumsal ve güçlü bir yapı ile sürdürülebilir hale getirmek için Dernek kurma çalışmalarına başladıklarını söyledi.
30 yıl önce başlayan soy kütüğü çalışmaları kapsamında şu ana kadar 2 bin aile ve 6 bin nüfusun kayıt altına alındığını da ifade eden Hasan Coşkun, şöyle devam etti: “Atalarımız, 120 yıl önce Şalpazarı’ndan Sakarya’ya gelmiş. 120 yıllık süre içinde önce Sakarya’ya ve buradan da İstanbul, Bolu, Düzce ve çevre illere yerleşmiş. Buralarda tespit edebildiğimiz nüfus 6 bin dolayında. Fakat bu illerin haricinde birçok ilde akrabalarımızın olduğunu da tespit ettik ve bu nüfus her geçen gün de artıyor. Ancak nüfus artarken akrabalık ilişkileri de zayıflıyor ve ikinci kuşaktan sonra akrabalar birbirlerini tanımaz hale geliyor. Birçoğumuz dedelerimizin, büyükannelerimizin ismini bile bilmiyoruz. Aileler ve sülaleler büyüdükçe akrabalık bağları da zayıflıyor. Biz de zayıflayan bu akrabalık bağlarını tekrar güçlendirmeyi ve daha güçlü bir yapıya kavuşturmayı hedefliyoruz. Atalarımızın kullandığı birçok kelime ve eşya ismini yeni kuşaklar bilmiyor. Yüzyıllardır kullanılan bir çok kelime ve eşya ismi unutulmak üzere. Yemek kültürü de öyle. Bu nedenle kültür derneği kurarak, akrabalık bağlarını güçlendirmeyi, kaybolmak üzere olan gelenek ve göreneklerimizi, yemeklerimizi, kültürümüzü yaşatmayı ve gelecek kuşaklara aktarmayı planlıyoruz. Bu konudaki çalışmalarımızı kısa sürede tamamlamayacağız.”.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Sakarya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Sakarya ilinden 6 Bin Nüfusluk Çavuşoğlu Ve Coşkun Sülalesi Gümüşova’da Buluştu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Temmuz 2015 tarihinde saat 15 51’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 6 Bin Nüfusluk Çavuşoğlu Ve Coşkun Sülalesi Gümüşova’da Buluştu haberi güncellenecektir.

  SAKARYA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:57
  • Guneş
   07:41
  • Öğle
   12:55
  • İkindi
   15:29
  • Akşam
   17:46
  • Yatsı
   19:19
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı