6 bin 500 işçi Türk Metal'den ayrıldı

Hürriyet Haber
20 Eylül 1998 - 00:00Son Güncelleme : 20 Eylül 1998 - 00:01

Bursa'daki Oyak-Renault ve Tofaş fabrikalarında dün gerçekleşen eylemin ardından 6 bin 500 işçi Türk Metal Sendikası'ndan istifa etti. Bu işçilere DİSK'ten, ‘‘Kapımız size açık’’ çağrısı yapıldı.

Türk-İş'e bağlı Türk-Metal Sendikası'nın 90 bin işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesinde yüzde 43'lük zamma imza atması işçileri sokağa dökerken, bu durum DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası'nı harekete geçirdi. Sendikadan yapılan açıklamada ‘‘Kapımız metal işçilerine açık’’ denildi. Bursa'da noter kanalıyla yaklaşık 6 bin 500 işçinin istifa ettiği bildirildi.

Türk Metal Sendikası ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası'nın 3 Eylül'de başlayan arabulucu süresinin bitmesine bir gün kala yüzde 43'lük zamma onay vermesi Bursa'daki 16 bin 500 çalışanı ve ailelerini huzursuz etti. Cuma akşamı noterler aracılığıyla sendikadan istifa eden işçilerin, noterin istediği 3 milyon 700 bin ile 5 milyon 300 bin lirayı vermekte zorlandıkları dikkat çekti. Cuma günü saatler boyu süren gerginlik dün yerini sakinliğe bıraktı. Pazartesi gününe kadar izin verilen Tofaş ve Oyak Renault işçilerinin, sendikayı telefonla arayarak tepkilerini dile getirdikleri dikkat çekti. İki fabrikada çalışan işçilere destek veren Mako ve Robert Bosch işçileri işbaşı yaptı.

Türk Metal Sendikası 1 No'lu Şube Başkanı Mecit Hazır, çalışmaya yeni başlayan işçinin aylık ücretinin 82 milyon 500 bin liraya yükseldiğini 93 milyon lira alan bir işçinin de eline 132 milyon lira geçeceğini hatırlattı.

Evinizi terketmeyin

Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, bağıtlanan toplu iş sözleşmesini beğenmeyerek eylem yapan ve bağlı bulundukları Türk Metal Sendikası'ndan istifa etme girişiminde bulunan TOFAŞ ve OYAK Renault fabrikalarının işçilerini soğukkanlı olmaya çağırdı. Bayram Meral, işçilerin, tahrikler kapılmadan durum değerlendirmesi yapmalarının daha doğru olacağını belirtti.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı