5G için 10 patent aldı

Hürriyet Haber
16.09.2015 - 21:49 | Son Güncelleme:

MOBİL internet hızını en az 10 kat daha arttıracak 4.5G’den sonra gelecek 5G teknolojisi için Türkiye’deki şirketlerin çalışmaları devam ediyor.

Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen Türk Telekom ‘PİLOTT Girişimcilik Zirvesi’nde konuşan Türk Telekom Grubu CEO’su Rami Aslan, 5G üzerinde çalışmaya başladıklarını hatırlatarak, “Bu çalışmalarımız 2 yıl önceye dayanıyor. Biz 4.5G için ağırlıklı olarak çalışırken, 5G üzerinde de çalışmaya zaten başlamıştık. İştirakimiz Argela burada 8 tane patent almayı başardı, sadece 5G alanındaki patentleri söylüyorum, 2 patent daha almak üzereyiz” dedi.
Zirvede PİLOTT Programı’nda yer alan girişimler, yatırımcı sunumlarından, iş modeli geliştirmeye kadar kapsamlı eğitimler aldılar. başarılı sekiz girişim, zirve sırasında iş fikirlerini kısa sunumlarla seçkin izleyici kitlesine aktardılar. Sunum sonunda en başarılı bulunan girişimlere para ödülü verildi.
Türk Telekom Strateji ve İş Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Hakan Dursun moderatörlüğünde düzenlenen söyleşiye Hüsnü Özyeğin Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin katıldı.

RİSKSİZ OLMAZ

Özyeğin, Finansbank’ı kurma sürecine ilişkin şunları anlattı: “Yapı Kredi’den ayrılmadan önce yüzde 1 pay istedim çünkü zararı kâra dönüştürmüştüm. Patronum böyle bir politikaları olmadığını söyledi. ‘Ne yapabilirim acaba ben de bir banka kurabilir miyim?’ diye düşündüm. O zaman banka kurmak ile şimdi banka kurmak arasında fark var tabii. O zaman 2.5 milyon dolara banka kurulabiliyordu. Villamı ve evimi sattım, eşim ve 2 çocuğumla kiraya geçtik. Girişimcilere şunu söylemem lazım, başarı için risk almak zorundasınız. Ben sermayeyi yükseltebilmek için 21 tane ortak aldım. 21 ortak arasında sadece 1 kişi 19 sene hissesini hiç satmadı. Biz 2.5 sene içinde halka açıldık. O hisseyi satmayan 1 kişi 120 bin dolara satın aldığı yüzde 1’e karşı banka satıldığında 50 milyon dolar aldı.”

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı