Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

58 kiloda Harun Doğan güreşmeyi reddetti

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
SYDNEY - 27. Yaz Olimpiyat Oyunları'nda beklenen sonuçları bir türlü alamayan Türk güreşçileri, bugün bir skandala daha neden oldu ve 58 kiloda Dünya Şampiyonu güreşçi Harun Doğan, Rus rakibi Murad Ramazanov ile güreşmeyi reddetti. Grubundaki ilk müsabakasında Moldovalı rakibini yenen, daha sonra da Özbek rakibine yenilerek gruptaki şansını bugünkü son müsabakalara bırakan Harun Doğan, kendi müsabakasından önce yapılan karşılaşmada, Özbek güreşçinin kazandığını görünce, ``Yensem de zaten birşey olacağı yok'' diyerek mindere çıkmayı reddetti.

Bu durum üzerine devreye giren ve Doğan'ın üzerine yürüyen Güreş Federasyonu Başkanı Ahmet Ayık ve antrenör Fevzi Şeker'in sert sözleri üzerine 58 kilo güreşçisi, mindere çıkmak üzere soyunma odasından çıkma girişiminde bulundu. Ancak bu arada 3 kez yapılan anonstan sonraRus sporcu hükmen galip ilan edildi.

BAKAN ÜNLÜ'DEN OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI

Bu arada Sydney'de bulunduğu süre içinde Türk sporcuların müsabakalarını kaçırmayan Devlet Bakanı Fikret Ünlü, Doğan'ın neden mindere çıkmadığı konusunda yetkililerden bilgi aldı. Son derece sinirli olduğu gözlenen Bakan Ünlü, tüm güreşçilerin katılması talimatını verdiği olağanüstü bir toplantı yapmayı kararlaştırdı.

Öte yandan Ünlü'nün, oyunlardan önce Harun Doğan ve Nazmi Avluca'ya 10'ar, Şeref Eroğlu'na da 5 milyar lira özel ödül verdiği, yetkililer tarafından açıklandı.

MUTLU'DAN ACI İTİRAF

Olayı değerlendiren Gençlik ve Spor Genel Müdürü Kemal Mutlu, ``Acıyla itiraf ediyorum. Teşkilat olarak kendilerine her türlü imkanı sağladık. Adeta kuş sütünü bile esirgemedik ama maalesef sporcuların bazılarında hiç ruh kalmamış. Bunu da para ve pulla vermek mümkün değil'' dedi. Mutlu, Sydney'den dönüşte bazı spor dallarında köklü değişikliklere gitme gereğinin kesinlikle ortaya çıktığını ve cesur adımlar atarak, spora yeni bir çehre kazandırmak için çalışacaklarını kaydetti.

Mutlu, şöyle konuştu:

``Harun Doğan'ın bir önceki güreşte giydiği mayoda ay-yıldız yoktu. Terlettiği gerekçesiyle yaptırdığımız mayo yerine rahat ettiğini öne sürdüğü kendi mayosuyla güreşti. Elimizdeki mevcut ay-yıldızlı kokartlardan dikelim dedik, göğüs kısmı açık olan mayosunda güreş sırasında sorun yaratabileceğini söylemiş. Her iki davranışı nedeniyle derhal ceza kuruluna sevk edilecektir. Olayların affedilecek bir yanı yoktur.''

AYIK: ''BÖYLE BİRŞEY YAŞAMADIM''

Olaylara en çok üzülenlerin başında gelen Güreş Federasyonu Başkanı Ahmet Ayık ise, ``42 yıldır güreşin içindeyim. Hiçbir Türk sporcusunun Rus rakibiyle güreşmekten kaçtığını görmedim'' dedi. Doğan'ın mindere çıkması için çaba gösteren, ancak başarılı olamayan Ayık, sporcusunu sert sözlerle eleştirirken, ``Hayatımda böyle birşey yaşamadım. Burası olimpiyat. Her sporcu maçı kazanır diye birşey yok. Ama çıkarsın, elinden geleni yaparsın. Kendisini ikna etmek için çok çalıştık ama cezası neyse de çekecek. Tüm sporcularımıza en iyi imkanları verdik ve sonuç bu olmamalıydı. Adeta kahroldum'' diye konuştu.

BAKAN: CEZASINI ALACAK

Harun Doğan'ın son anda mindere çıkmayı reddetmesi, büyük tepkilere neden oldu. Devlet Bakanı Fikret Ünlü, ``Herkes, hakettiği ödülü de cezayı da alacak'' dedi.

Oyunları, Sydney'de izleyen Bakan Ünlü, yanına olimpiyat şampiyonları Halil Mutlu, Hamza Yerlikaya ve Hüseyin Özkan ile olimpiyat üçüncüsü Hamide Bıkçın Tosun'u alarak bir basın toplantısı düzenledi.

Harun Doğan'ı izlemek için salona gittiğini, karşılaşma saati geldiğinde güreşçinin mindere çıkmasını beklediğini, ama bunun gerçekleşmediğini belirten Ünlü, ``Bu bir spor, olimpiyattasın, çıkacaksın, güreşeceksin. Bu senin görevin. Yeneceksin ya da yenileceksin. O, daha sonraki bir olay. Bireysel davranamazsın. Onun için bekledim, ama gelmedi. Tekrar söylüyorum; herkes hakettiği ödülü de cezayı da alacak.''

KEMAL MUTLU'NUN GÖRÜŞLERİ

Toplantıya katılan Gençlik ve Spor Genel Müdürü Kemal Mutlu da yaşanan olayı şöyle anlattı:

``Harun'a moral vermek istedik. Ahmet Ayık ile birlikte yanına gittiğimiz de bize, (Ben güreşmeyeceğim) dedi. Nedenini sorduğumuzda ise (Elime hiçbirşey geçmeyecek. Kazansam da kaybetsem de değişen birşey olmayacak. Niye çıkayım ?) yanıtını verdi. (Olur mu, çıkman lazım) diye ısrar ettik. (Türkiye'yi temsil ediyorsun. Böyle ruhsuzluk yapamazsın) dedik ama o bile etkili olmadı. Hatta telaffuz edemeyeceğim şekilde tepki verdi. Spor ahlakına yakışmayacak bir şekilde tavır sergiledi.''

Bu açıklamadan sonra söz alan Ünlü, ``Gereği Türkiye'de yapılacak'' dedi. Biz gazetecinin, Harun Doğan'ı kastederek, ``Mindere ay-yıldızlı mayo giymeden çıkan bir güreşçimiz oldu. Sanki milliyetsiz birisi gibiydi. Büyük utanç duyduk. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusuna, bakan Ünlü, ``Maç sırasında yaşadığımız heyecandan dolayı farkedemedim. Ama tekrar tekrar söylüyorum. Hakeden ödülünü alırken, hakeden de cezasını alacak. Bunları Türkiye'de konuşacağız'' dedi.

OLİMPİYAT DEĞERLENDİRMESİ

Devlet Bakanı Fikret Ünlü de toplantıda, 27. Yaz Olimpiyat Oyunları'nı da değerlendirdi.

Ünlü, oyunlarda bekledikleri başarıyı bulamadıklarını belirterek, şöyle devam etti:

``Yüz kızartıcı bir olaya karışmadan yüzümüzün akıyla Türkiye'ye dönüyor olmamız bizi sevindiriyor. 4 madalya, olimpiyat gerçekleşleri açısından bakıldığında normal. Ama yerimiz daha yukarıda olmalıydı. Enazından ilk 15 ülkenin içinde olmalıydık. Performans düşüklüğü ve fiziksel güç eksikliği vardı. Buraya gelirken, sporcularımızın normal motivasyonuna katkı sağlayacak önemli eksikliklerini gidermiştik. O dahayat güvenceleriydi. Olağanüstü maddi ve manevi olanaklar hazırladık.Ama demek ki herşeye rağmen eksik olan şeyler varmış. Bunları Türkiye'ye dönünce araştıracağız. Bilim adamları, okullar, kulüpler veyazarlarla durum değerlendirmesi yapacağız.''


Bunları da Beğenebilirsiniz