Gündem Haberleri

  56 hükümlü daha açlık grevi başlattı

  Hürriyet Haber
  11.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Aydın E Tipi Cezaevi'nde 46, Muğla E Tipi Cezaevi'nde ise 10 hükümlü daha açlık grevine başladı.

  Aydın İl Jandarma Komutanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, AydınE Tipi Kapalı Cezaevi'ndeki terör örgütü PKK üyesi toplam 46 hükümlünün, F tipi cezaevlerini protesto etmek amacıyla bu sabahtan itibaren süresiz açlık grevine başladıkları kaydedildi.

  Cezaevinde 6 hükümlünün de, bir süre önce başlattıkları ölüm orucunu sürdürdükleri ifade edildi. Aydın Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Adagül, 6 hükümlüye şu an için tıbbi müdahale yapacak bir durumun söz konusu olmadığını belirtti.

  Adagül, açlık grevine başlayan 46 kişinin, ölüm orucuna destek vermek amacıyla bu eylemi yaptıklarını dile getirerek, şöyle dedi:

  ''Ölüm orucunda bulunan 6 kişi için Türk Tabipleri Birliği Aydın Şubesi tarafından oluşturulan uzman bir hekim, bugün cezaevine giderek muayene yapacak. Muayene sonucuna göre kesin sağlık durumları hakkında bilgi verebileceğiz.''

  Muğla E Tipi Cezaevi'nde de terör suçlusu 10 mahkum açlık grevi başlattı. Muğla Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Ethem Dikmen, yaptığı açıklamada, terör suçlusu 10 mahkumun, çeşitli cezaevlerinde ölüm orucunu sürdürenlere destek vermek ve F tipi cezaevi uygulamasını protesto için bugün açlık grevine başladıklarını bildirdi. Muğla E Tipi Cezaevi'nde 47'si terör suçlusu olmak üzere 668 tutuklu ve hükümlü bulunuyor.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı