« Hürriyet.com.tr
MENÜ

55'lik sporcu gençlere taş çıkartıyor

Avrupa Vücut Geliştirme Şampiyonası'nda masterler kategorisinde Avrupa ikincisi olan 55 yaşındaki Sabahattin Tunç, gözünü Dünya Şampiyonluğu'na dikti.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Kariyerinde 17 kez Vücut Geliştirme Türkiye Şampiyonluğunu bulunan Sabahattin Tunç, eşi Vildan Tunç ile bir otelin spor merkezinde çalışmalarını sürdürüyor.
Sabahattin Tunç, çocukken izlediği karate filmlerinden etkilenerek 14 yaşında uzakdoğu sporlarından karate ve judoya başladığını söyledi.

Bunun yanı sıra tekvando ile de uzun yıllar ilgilendiğini belirten Tunç, “Bu sporları hakemlik de olmak üzere yaklaşık 16 yıl boyunca yaptım. Ancak 30'lu yaşlara geldiğimde gençliğin verdiği enerji azaldı. İçimde de hep dik, yağsız, estetik, kaslı ve yaşıtlarından farklı görünen vücuda sahip olma isteği beni bu spora yöneltti” dedi.
Vücut geliştirmeye yönelmesinde bir başka etkenin de ferdi sporları sevmesi olduğuna işaret eden Tunç, vücut geliştirmenin bir vitrin sporu olmasına karşın özellikle güç açısından da profesyonel tüm sporcuların yapması gerektiğini kaydetti.

Bu sporun kendisine disipline edilmiş bir yaşam tarzı kazandırdığını anlatan Tunç, şöyle devam etti:
“Ben eskiden sadece karnımı doyurmayı düşünüyordum. Sağlıklı beslenmeye hiç dikkat etmemiştim. Vücut geliştirmeye başlayınca sağlıklı beslenmenin ve insan vücuduna etkisinin önemini kavradım. Bu sporla, proteinleri, aminoasitleri, vitaminleri, minarelileri, karbonhidratları ve bunların birbirleriyle bağlantılarını keşfettim. Gerek beslenme, gerekse düzenli antrenmanlar sayesinde hayatım disiplin altına alındı. Bu sporu yaparken, yediğinizden içtiğinize, yaptığınız antrenmandan uyku düzeninize kadar her şeye dikkat etmeniz gerekiyor. Dolasıyla bu da disiplinli bir hayatı gerektiriyor.”

Yaklaşık 25 yıldır sürdürdüğü vücut geliştirme sporu ile ilgili çeşitli kaynaklardan araştırma da yaptığını, eşinin de bu konuda verdiği destekle her geçen gün kendini geliştirdiğini vurgulayan Tunç, “Başarımdaki ve istikrarımdaki en önemli etken bu sporu bilinçli ve bilimsel olarak yapmam” diye konuştu.

Hedef, Dünya Şampiyonasında birincilik kürsüsü

Tunç, katıldığı ilk Avrupa Şampiyonası'nda derece yapamadığını, ancak geçen ay İspanya'daki şampiyonada mastırlarda ikincilik kürsüsüne çıktığını hatırlattı.

2013'de yapılacak Dünya Şampiyonası hazırlıklarını sürdürdüğünü ifade eden Tunç, “Hazırlıklarımı daha ciddi ve kararlı bir şekilde sürdürüyorum. Hedefim, yıllardır disiplinli şekilde yaptığım bu sporda, Dünya Şampiyonası'nda birincilik kürsüsüne çıkarak kariyerime önemli bir başarı daha eklemek. Yılların verdiği birikim ve disiplinli şekilde gerçekleştireceğim antrenmanlarla bunu başaracağıma inanıyorum” diye konuştu.

Bunları da Beğenebilirsiniz