Gündem Haberleri

GÜNDEM

  550 yıllık tarih yer değiştirdi

  Hürriyet Haber
  12.05.2017 - 21:28 | Son Güncelleme:

  Batman’ın Hasankeyf ilçesinde, Ilısu Barajı bitince su altında kalacak olan 550 yıllık Zeynel Bey Türbesi, 192 tekerden oluşan özel bir platformda beton bloklar üzerinde tek parça halinde yeni yerine taşındı. 1100 ton ağırlığındaki türbenin 2 kilometre mesafedeki yerine götürülmesi 4 saat sürerken, bedeli 20 milyon lira oldu.

  KÜLTÜR Bakanlığı ve Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nce ortak yürütülen çalışmalar kapsamında, Batman’daki Zeynel Bey Türbesi, 2 yıl süren hazırlık çalışmalarının ardından dün nakledildi. Taşıma işlemleri için 192 tekerden oluşan SPMT adlı bir platform oluşturuldu. Özel bir asfalt yol yapılarak hazırlanan projede önce türbenin altına 1 metre yüksekliğinde beton zemin döküldü. 1100 ton ağırlığındaki türbe, dün sabah hidrolik krikolarla betonla birlikte taşıma platformuna yüklendi. Polis ve jandarma ekiplerinin çevresinde aldığı önlemle birlikte türbe yeni yerine saatte 500 metre hızla yola çıkarıldı.

  550 yıllık tarih yer değiştirdi

  1 METRE HAVADA DURUYOR

  Türbe yaklaşık 600 metre hareket ettikten sonra yolun üzerinden geçen elektrik telleri nedeniyle nakil işlemi 20 dakika durdu. Telin kesilmesinin ardından taşıma işlemi kaldığı yerden devam etti. Türbenin sökülmesi ve platforma yüklenmesi çalışmalarında yerli-yabancı 150 kişi görev aldı. Bölgede yaşayan çok sayıda kişinin izlediği tarihi taşınma işleminden sonra, Türk ve Hollanda firmalarının çalışanları birbirlerine sarılarak bu anı kutladı. Yetkililer, türbenin halen bir metre havada bulunduğunu, pazartesi günü yerine tam olarak yerleştirileceğini açıkladılar. 550 yıllık Zeynel Bey Türbesi’nin 2 kilometre öteye taşınmasının 20 milyon liraya malolduğu öğrenildi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı yetkilileri taşınma işlemini yerli bir firmanın yaptığını, yabancı firmadan ise uzman desteği alındığını belirttiler. Türbe taşınırken çok sıkı güvenlik önlemleri alındı. Jandarma dedektör köpekleri bomba araması yaptı, güzergâhta drone uçuruldu.

  550 yıllık tarih yer değiştirdi

  MUTLULUK VE HÜZÜN BİR ARADA

  Türbenin nakil işlemini Batman Valisi Ahmet Deniz ve Hasankeyf Belediye Başkana Vahap Kusen de izledi. Başkan Kusen, mutluluk ve hüznü bir arada yaşadıklarını belirterek, “Sular altında kalacak olan bu tarihi türbenin taşınması bizi sevindiriyor. Ancak biz bunu dalından koparılmış bir çiçek gibi görüyoruz. Çünkü baraj suları altında diğer tarihi eserler kalacak. Keşke hepsini taşıma imkânı olsaydı” dedi.

  550 yıllık tarih yer değiştirdi

  Uzun Hasan’ın oğlu Zeynel Bey

  ZEYNEL Bey Türbesi, 1462-1482 yılları arasında Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan’ın Otlukbeli Savaşı’nda şehit olan oğlu Zeynel Bey adına yapıldı. Türbenin mimari önemi, Azerbaycan ve Türkistan yöresi mimari özelliklerini Anadolu’ya taşımış olmasından kaynaklanıyor. Dışarıdan silindir görünüme sahip olan türbe içerde sekizgen planlı. Türbe, göz alıcı renklere sahip gövde süslemesiyle dikkat çekiyor.

  7 tarihi eser daha taşınacak

  ORMAN ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Zeynel Bey Türbesi’nin nihai yerine yerleştirme işlemlerinin pazartesi günü yapılacağını söylerken Ilısu’dan etkilenecek 7 tarihi eserin daha taşınacağını açıkladı. Eroğlu, “El Rızk Camii, Süleyman Han Camisi’nin mimari unsurları, Koç Camisi’nin bütün mimari unsurları, Kızlar Camisi, Ortakapı, Artuklu Hamamı ve İmam Abdullah Zaviyesi de taşınacak. Bunlar, özellikle koruma kurullarının belirttiği noktalara taşınıyor” diye bilgi verdi.

  Etiketler: gazetehaberleri
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı