Gündem Haberleri

  55 yıl süren dava sonuçlandı

  Hürriyet Haber
  22.04.2004 - 11:27 | Son Güncelleme:

  Yargıtay 7. Hukuk Dairesi, Marmaris'in Çamlı ve Karacasöğüt köylerindeki 1600 kişiyi ilgilendiren davada, bu kez köylüler lehinde karar verdi.

  Yargıtay 7. Hukuk Dairesi, köylülerin karar düzeltme istemini yerinde görerek, ''köylülerin kullanımında bulunan arazilerin vakıf arazisi değil, miri arazisi olduğu yönünde'' karar verdi.
    
  Yargıtay 7. Hukuk Dairesi, önceki kararında, Çatalca'da vakıf arazisi olan bir davanın emsal gösterilmesi üzerine, Marmaris KadastroMahkemesi'nin köylüler lehinde verdiği kararı bozmuş, ''Köylülerin zilyetliğinde bulunan arazilerin vakıf arazisi olduğu yönünde'' karar almıştı.
    
  DAVA SÜRECİ
     
  Mihrişah Sultan Vakfı mirasçıları olan Şerefli Ailesi ve Metin Kaya Çağlayan ile köylüler arasında, bu arazilerin mülkiyeti konusundaanlaşmazlık çıkmış, Şerefli Ailesi ve Çağlayan, ellerindeki tapuyla bualan üzerinde hak iddia etmişti. Köylüler ise böyle bir tapunun olmadığını, dedelerinden kalan toprakların kendilerine ait olduğunu savunuyordu.
    
  Köylülerin avukatı Aydın Toraman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 55 yıl süren davanın köylüler lehine sonuçlanmasının ''sevindirici'' olduğunu belirterek, ''Bu dava, 37 profesör bilirkişi,40'dan fazla mahalli bilirkişi, 17 hakim ve 61 avukatı eskitti'' dedi. 

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı