ESKİŞEHİR HABERLERİ

55 Yıl Önceki Muhtarla 55 Doğumlu Muhtarın Karşılaşması

IHA
17.08.2015 - 11:01Son Güncelleme :

İKİ MUHTAR YILLAR SONRA KARŞILAŞTI

IHA

Eskişehir Odunpazarı’na bağlı Paşa Mahallesi Muhtarı Behiç Ölmezer, kendisinden tam 55 yıl önce muhtarlık yapan eğitimci-gazeteci-yazar İlyas Küçükcan’la ilk kez karşılaştı.
82 yaşında olan ve Eskişehir’in ilk köy enstitülü öğretmen ve eğitimcilerinden olan ,aynı zamanda bir çok tarihi kitapta imzası bulunan İlyas Küçükcan, Odunpazarı’ndaki bir kahvehanede tanıştığı Muhtar Behiç Ölmezer ile uzun uzun sohbet etti. Öğretmenlik yaparken 1960 ihtilali sonrası nasıl muhtar olduğunu anlatan Küçükcan, "İhtilalin hemen ertesi gün bizi topladılar, Eskişehir’in tüm mahalle ve köylerinde muhtar olarak yolladılar. Ben muhtarlığı o zamanlar muhtar olan Sami Gürçay’dan almıştım. Muhtarlığım 2 yıla yakın sürdü. Öğretmeniz tabii ki. Bizim hayır deme lüksümüz yoktu. Sonra 5 muhtar arkadaş olarak Dede Mahallesi Muhtarı Mustafa Yavuz, Şarkiye Mahallesi Muhtarı Asım Koyun, Cunudiye Mahallesi Muhtarı İsmail Oksaş ve Orta Mahalle Muhtarı Bekir bey ve ben hep bir arada bir odada muhtarlık yaptık" dedi.
1955 Doğumlu olan Paşa Mahallesi Muhtarı Behiç Ölmezer ise, 55 yıl önce aynı görevi yapan İlyas Küçükcan ile tanışmaktan, o yıllardaki hatıraları dinlemekten mutlu olduğunu söyledi
Yapılan sohbeti dinleyenler ise, 82 yaşındaki öğretmen eğitimci yazar İlyas Küçükcan’ın hafızası karşısında şaşkınlıklarını gizleyemediler. Küçükcan’ın anılarda kalmış 55 yıl öncesi muhtarlığı, o zaman yapılan işleri ve insanları tek tek isimleriyle biliyor olması herkesi şaşırttı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Eskişehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Eskişehir ilinden 55 Yıl Önceki Muhtarla 55 Doğumlu Muhtarın Karşılaşması hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Ağustos 2015 tarihinde saat 11 01’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 55 Yıl Önceki Muhtarla 55 Doğumlu Muhtarın Karşılaşması haberi güncellenecektir.

ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ

06 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:12
 • Guneş
  07:58
 • Öğle
  13:00
 • İkindi
  15:26
 • Akşam
  17:41
 • Yatsı
  19:15
Sayfa Başı