"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

546 liralık asgari ücret merhem olmaz

BAĞIMSIZ Eğitimciler Sendikası (BES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, 10 milyon kişiyi ve ailelerini direk olarak ilgilendiren asgari ücret tespit görüşmelerinde hükümetten makul bir yaklaşım beklediklerini söylüyor.

Asgari ücret tespitinin bir kişi bazında değil, eş ve bir çocukla birlikte en az üç kişilik ailenin asgari geçim rakamı olarak tespit edilmesini ve bu esasa göre belirlenerek açıklanmasını istediklerini söyleyen Avcı diyor ki:
“Asgari ücrette yapılacak 20-30 TL’lik artışın, vatandaşı rahatlatmak, kriz karşısında korumak, krizle baş edebilmek için iç piyasaya canlılık katmak adına hiçbir kıymetinin olamayacaktır. Sayın Başbakan memur, işçi ve emeklilerden sonra da asgari ücretliyi ekonomik krize kurban vermemelidir. Temel gıda maddelerine, doğalgaza, elektriğe, suya, ulaşıma yapılan ve yapılacağı hükümetçe ilan edilen %65 dolaylarındaki zamlarla alım gücü gerileyen, mecali ve kudreti kalmayan vatandaşımıza TÜİK’in açıkladığı yoksulluk sınırı dahi dikkate alınmamıştır. 546 TL olan asgari ücretin gariban vatandaşın ve ailelerinin hiçbir derdine, hiçbir yarasına merhem olmayacaktır.”

Su aboneliği elektriğin 15 katı

TOKİ’nin Gölbaşı konutlarındaki abonelik işlemleri nihayet aylar sonra başlayabildi.
Doğalgaz abonesi olmak için 105 TL, elektrik abonesi olmak için 150 TL civarında bir rakam ödeniyor.
Ancak su abenoliği için istenilen para dudak uçuklatıyor.
Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ASKİ su aboneliği için 1750 TL istiyor.
Yani dogalgaz aboneliğinin 15, elektrik abenoliğinin ise 10 katı gibi bir rakam. TOKİ Gölbaşı konutlarında zar-zor ev sahibi olmayan başaran vatandaşlar ise zor durumda.
Taksitlerini ödemekte bile zorlanan konut sahipleri 1750 TL abonelik bedelini nasıl ödeyecek kara kara düşünüyor.
ASKİ’nin, TOKİ’nin yaptığı kanalizasyon ile ilgili altyapı yatırımlarının bedelinin bile konut sahiplerinden almak istediğini öğrendik.
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in ASKİ yönetimine müdahele ederek astronomik abonelik bedelini düşürmesini bekliyoruz.
Tahsin KESKİN

Böyle bir yer nasıl tamamlanmadan açılır

ANKARA Kentpark’da geçtiğimiz günlerde açılan Media Markt mağazasının durumuyla ilgili bir araştırma yapmanızı rica edeceğim.
Açılıştan 2 gün sonra gittiğimiz bu mağazaya daha hala kaba inşaat halinde bulunan Kentpark’ın içerisinden girip, çıkıyorsunuz. Mağazanın kaba inşaatı bitmemiş bir inşaat içerisinde açılması inanılır gibi değil. Buraya kim açılış için ruhsat vermiş? Nasıl vermiş anlamak mümkün değil!
En basitinden Allah korusun bir yangın filan çıksa yangın sistemi çalışacak mı? Ya da mağazaya girişlerde kullandırılan yangın merdiveni, evet evet yangın merdiveninden mağazaya giriş yapabiliyorsunuz, insanlar nasıl kaçacaklar? Böyle bir ciddiyetsizlik olabilir mi?
Asansörler daha işletmeye alınmamış ve insanlar 5 kat yangın merdiveninden çıkartılarak mağazaya alınıyor.
Pelin AKTEN

Asfalt yapı


ÇANKAYA Karyağdı sakiniyim. Bu günlerde belediyenin gönderdiği 2003 yılına ait ‘deli dumrul’ asfalt katılım paylarından payıma düşen 150 TL civarında... Biz her yıl emlak vergimizi ödüyoruz. Bu gibi işler belediyelerin zaten yapması gereken işlerin içinde değil mi? Akılları estikçe mevcut ve düzgün kaldırımları büyük iş makinaları ile söküyorlar ve bu nedenle bozulan asfaltın parasını da bizden alıyorlar.
O. BÜYÜKYAZICI
X