İSTANBUL HABERLERİ

54 hakim savcı için 'Darbeye teşebbüsten' ağırlaştırılmış müebbet istemiyle hazırlanan iddianame kabul edildi

DHA
19.07.2016 - 21:49Son Güncelleme :
54 hakim savcı için Darbeye teşebbüsten ağırlaştırılmış müebbet istemiyle hazırlanan iddianame kabul edildi
DHA

Yüksel KOÇ/İSTANBUL, (DHA)- BAKIRKÖY 2. Ağır Ceza Mahkemesi, haklarında, 'FTÖ/PDY silahlı terör örgütü kurma ve üye olmak', 'Siyasi ve askeri casusluk' ve 'Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçlarından bir kez ağırlaştırılmış müebbet, bir kez müebbet ve 67 yıl 3 aya kadar hapis cezası istenen 54 hakim ve savcıdan 49'u için tutuklama amaçlı yakalama kararı çıkardı.

Mahkeme, son soruşturmanın açılmasına da karar verdi. Bu hakim ve savcıların yargılanması, Yargıtay 5. Ceza Dairesi tarafından yapılacak.

Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nın HSYK Teftiş Kurulu Başkanlığı'nın hazırladığı rapor doğrultusunda kovuşturma izni verdiği 49'u açığa alınan, biri emekli, 4'ü hala görevde olan 54 hakim ve savcı hakkında 10 ayrı suçtan hazırlanan iddianameyi, 1 Nisan 2014 tarihinde kabul etmişti.

49'U HAKKINDA TUTUKLAMA AMAÇLI YAKALAMA KARARI ÇIKARILDI

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekili Ömer Faruk Aydıner tarafından hazırlanan 3 bin 149 sayfalık iddianameyi 3 ay önce kabul eden mahkeme, bugün de Abdullah Mirza Coşkun, Rasim Işıkaltan, Yakup Kaya, Murat İnan ve emekli Mustafa Çavuşoğlu dışında kalan 49 hakim ve savcı için tutuklama amaçlı yakalama kararı verdi.

YARGITAY'DA YARGILANACAKLAR

Bu sanıklar hakkında son soruşturmanın açılmasına da karar veren mahkemenin, iddianameyi Yargıtay 5. Ceza Dairesi'ne göndermesi bekleniyor. Haklarında 10 ayrı suçtan dava açılan 54 hakim ve savcı, birinci sınıf hakim ve savcı oldukları için yargılamaları Yargıtay 5. Ceza Dairesi tarafından yapılacak.

10 AYRI SUÇLAMA YÖNELTİLİYOR

İddianamede, açığa alınan Cihan Kansız, Hakan Karaali, Mehmet Berk, Salim Duran, İsmail Tandoğan, Adnan Çimen, Adem Özcan, İsmail Işık, Celal Kara, Hüseyin Ayar, Ümit Zafer Çolak, Muammer Akkaş, Ramazan Saban, Sadrettin Sarıkaya, Hikmet Usta, Ayhan Bedirhan, Durmuş Yiğit, Mehmet Ali Uysal, Davut Bedir, Gökmen Demircan, Yakup Hakan Günay, Rüstem Eryılmaz, Mehmet Karababa, Mehmet Erdoğan, Hadi Çağdır, Murat Üründü, Mehmet Ekinci, Nurullah Çınar, Birol Bilen, Metin Özçelik, Fatih Mehmet Uslu, Mehmet Hamzaçebi, Kazım Kahyaoğlu, Hikmet Şen, Muzaffer İren, Mustafa Başer, Seyfettin Mermerci, Abdullah Öztürk, Mesut Özcan, Eşref Aksu, Sedat Sami Haşıloğlu, Dursun Ali Gündoğdu, Osman Kaya, Nalan Can, Vedat Dalda, Mustafa Boz, Bülent Kınay, Menekşe Uyar, Süleyman Karaçöl ve hala görevde olan Abdullah Mirza Coşkun, Rasim Işıkaltan, Yakup Kaya, Murat İnam ile emekli olan Mustafa Çavuşoğlu'nun, 'Silahlı terör örgütü kurma ve üye olmak', 'Siyasi ve askeri casusluk' ve 'Suç uydurmak', 'Özel hayatın gizliliğini ihlal etmek', 'Hukuka aykırı olarak elde edilen verileri kaydetmek', 'Suç delillerini yok etme, gizleme ve değiştirme', 'Resmi belgede sahtecilik' ve 'Görevi kötüye kullanma' suçlarından 31 yıl 2 aydan 67 yıl 3 aya kadar hapis cezası istemiyle yargılanmaları isteniyor.

DARBEDE SUÇUNDAN DA AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTENİYOR

Bu kişiler için ayrıca 'Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçundan ağırlaştırılmış müebbet, 'Gizli kalması gereken bilgileri (devlet sırrı) açıklama ve bu suça teşebbüs etmek' suçundan da müebbet hapis cezası isteniyor.

TUTUKLU HAKİMLER ÖZÇELİK, BAŞER VE KARAÇÖL DE ŞÜPHELİLER ARASINDA VAR

Haklarında 3 Kasım 2015 tarihinde yurt dışına çıkış yasağı konulan bu hakim ve savcılardan Metin Özçelik ve Mustafa Başer, yetkileri olmadığı halde tutuklu polisleri serbest bıraktıkları gerekçesi ile geçen yıl tutuklanmışlardı. Örgüt üyeliğinden tutuklanan Özçelik ve Başer'in yargılamaları Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nde devam ediyor. Hakkında dava açılan hakimlerden Süleyman Karaçöl ise Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 15 Eylül 2015 tarihinde 'Örgüt üyeliği' ve 'Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyet hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçlarından tutuklanmıştı.

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden 54 hakim savcı için 'Darbeye teşebbüsten' ağırlaştırılmış müebbet istemiyle hazırlanan iddianame kabul edildi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Temmuz 2016 tarihinde saat 21 49’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 54 hakim savcı için 'Darbeye teşebbüsten' ağırlaştırılmış müebbet istemiyle hazırlanan iddianame kabul edildi haberi güncellenecektir.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

20 Ağustos 2019, Salı
 • İmsak
  04:36
 • Güneş
  06:11
 • Öğle
  13:13
 • İkindi
  17:00
 • Akşam
  20:04
 • Yatsı
  21:33
Sayfa Başı