ADANA HABERLERİ

530. Kızıldağ Karakucak Güreşleri’nde Başpehlivan Sait Bingöl

IHA
24.08.2015 - 15:26Son Güncelleme :

ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ VE KARAİSALI BELEDİYESİ'NCE DÜZENLENEN, 530. KIZILDAĞ KARAKUCAK GÜREŞLERİ'NDE BAŞPEHLİVAN SAİT BİNGÖL OLDU.

IHA

Adana Büyükşehir Belediyesi ve Karaisalı Belediyesi’nce düzenlenen, 530. Geleneksel Kızıldağ Karakucak Güreşleri, Karaisalı ilçesinin Kızıldağ Yaylası’nda gerçekleştirildi. Finalde Onur Balcı’yı yenen Sait Bingöl Başpehlivan oldu ve altın kemeri taktı.
Güreşlere Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün yanı sıra; MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Mevlüt Karakaya, KKTC Eski Tarım Bakanı Zorlu Töre, MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, MHP Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz, CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen, MHP İl Başkanı Yusuf Baş, Adana Ülkü Ocakları Başkanı Yunus Uzunlular, ilçe belediye başkanları, Adana Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Aytaç Durak, siyasi parti temsilcileri, belediye meclis üyeleri, bürokratlar, güreş camiasının mensupları, konuklar ve Kızıldağlılar katıldı.
DEVLET BAHÇELİ BEY’İN SELAMLARINI GETİRDİM
MHP Genel Başkan Yardımcısı, Adana Milletvekili ve 530. Kızıldağ Karakucak Güreşleri Ağalığı’na vekalet eden Mevlüt Karakaya, er meydanına çıkan pehlivanları kutladı. Karakaya, şunları söyledi: “Yenilen de bizim, yenen de bizim. Allah, er meydanlarını eksik etmesin. Güreşlerin 530’uncusunun düzenlenmesi bizim kültürde ve sporda ne kadar köklü geçmişe sahip olduğumuzun kanıtıdır.
Bugün ülkemizin içinde bulunduğu durum bize acı veriyor. Biz bu güreşleri bir festival şeklinde yapacaktık fakat sadece spor müsabakaları bölümünü gerçekleştiriyoruz. Ülkemizin bir bölümü kan gölü haline getirildi ve özerklikler ilan ediliyor. Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’nin selam ve saygılarını getirdim. Buraya gelmek istiyordu fakat yaşanan olumsuzluklar ve hükümetin kurulamaması nedeniyle burada olamadılar.”
KIZILDAĞ, KIRKPINAR GİBİ UNESCO LİSTESİNE GİRECEK
Güreşlerin açılışında konuşan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, son günlerde yaşanan saldırılarda şehit olan askerler için Allah’tan rahmet, aileleri için başsağlığı diledi. Başkan Sözlü, “530’uncusu gerçekleşen Kızıldağ Güreşleri milletimizin köklü geçmişini ifade etmesi açısından o kadar büyük bir zenginlik ki, bunun farkında olmak lazım. Ramazanoğulları Beyliği, o dönemde bu noktada, Türk’ün ata sporuna hizmet için pehlivanlarımızı güreştirirken henüz Amerika keşfedilmemişti. Emin olun 530’uncusu gerçekleşen bir geleneksel faaliyete sahip olmak için Amerikalılar çok şey feda ederdi. Bünyemizden arkadaşlarımızın ve bilim insanlarının yaptığı çalışma sonucu 534 yıllık geçmişi olduğu tespit edildi bu güreşlerin. Milli Mücadele döneminde ara verildiği için 4 yıllık kayıp var. İnşallah Kırkpınar gibi UNESCO’nun kültürel miraslar listesine de girecek Kızıldağ Güreşleri” dedi.
"YAPTIĞIMIZ YOLLAR ÇOK SAĞLAM"
Adana Büyükşehir Belediyesi’nin bölgeye verdiği hizmetlere de değinen Başkan Sözlü, şöyle devam etti:
“Geçmiş dönemde iki aracın yan yana geçemediği Karaisalı-Kızıldağ yolunu, 15-20 metre genişliğinde, 3 şeritli hale getirdik. Yolu, Kızıldağ Güreşleri’ne ana hattıyla yetiştirdik. Aynı yolun uzantısı Kızıldağ şehir içi trafiğinin yükünü de alacak. Kızıldağ’a hayırlı olsun. Dağları, kayaları parçalayarak yaptığımız yol kolay bir iş değildi. Allah’ın izniyle başardık. Bu yol para gücüyle yapılmış bir yol değil. Özverili çalışma sonucu gerçekleştirilmiş bir hizmettir. Karaisalı-Kızıldağ yolunun sağına ve soluna su arkları da yapacağız. Yapmış olduğumuz yollar sağlamdır. 1. görev yılımda Ceyhan’da yaptığımız yollar hala hizmettedir. Karaisalı-Kızıldağ yolu da aynı özelliklerdedir.
Kozan’ın Göller Yaylası’nda ASKİ ve Fen İşleri Dairemizin iş birliğiyle büyük bir su yatırımı gerçekleştirdik. Boru hatlarını döşediğimiz yerde Saimbeyli’ye bir yol çıkardık. Yine Kozan-Göller arası aynı, bu standartlarda yol olacak. Saimbeyli’nin Tufanbeyli’nin, Feke’nin yaylalarında da aynı standardı uygulayacağız. Yine Sarımazı’yı, BOTAŞ, Toros Gübre, Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’nin bulunduğu bölgede bulvarla Ceyhan’a bağlıyoruz. İnşallah bu hizmetlerimizi tamamladığımızda Adana’nın ekonomik ve sosyokültürel yapısının da zenginleşmesine önemli katkı koymuş olacağız.
SPOR KULÜPLERİ İÇİN KIZILDAĞ’DA KAMP TESİSLERİ YAPILACAK
Karaisalı ve Kızıldağ’a yeni tesisler kazandıracaklarını açıklayan Başkan Sözlü, şunları söyledi:
“Değerli hemşehrilerim, güreş geleneğimizi devam ettiren, katkı koyan herkese çok teşekkür ediyorum. Aytaç Durak tesislerini inşa edenlere de çok teşekkür ediyorum. Buraları geliştirip büyüteceğiz inşallah. Başta futbol kulüplerimiz olmak üzere, sporcularımızın kamp dönemlerini burada geçirmesi için kamp tesisleri yapacağız. Aziz Yıldırım Fenerbahçe için Potuk Yaylası’na tesis yaptırmış ya, işte biz de inşallah Kızıldağ Yaylası’na Adana’nın spor kulüplerine hizmet verecek tesisler yaptıracağız. Bunu Karaisalı’nın Atom Karıncası-Yiğit Belediye Başkanı Saadettin Aslan’la birlikte yapacağız. Onun da buradan müjdesini veriyoruz.”
"TÜRKMENBEYİMİZ SAYIN DEVLET BAHÇELİ GELMEYİ İSTEDİ AMA ŞARTLAR İZİN VERMEDİ"
Başkan Hüseyin Sözlü, sözlerini şöyle tamamladı:
“530. Güreşlerimizin Ağası Hemşehrimiz, Liderimiz, Muhterem Genel Başkanımız, Türkmenbeyi Sayın Devlet Bahçeli’dir. Türkiye’nin yaşadığı özel şartlar var. Türkiye 2002’den bu yana kadar yeniden terör bataklığına saplanmıştır. Hala hükümet kurma sorunu yaşıyoruz ve terör hergün vatan evlatlarını katlediyor. Günde 7-8 şehit veriyoruz. Allah rahmet eylesin. Vatan için can verenleri rahmet ve saygıyla anıyoruz.
Henüz bir milli mücadele dönemine girmedik. Yoksa güreşleri iptal ederdik. Liderimiz Türkmenbeyi Devlet Bahçeli, güreş ağası olduğunu duyduğunda çok mutlu oldu ve bu yıl buraya gelmeyi heyecanla bekliyordu. Ne yazık ki şartlar fırsat vermedi ve ülkenin yaşadığı zor günler nedeniyle kendisi buraya gelemedi. Güreş Ağası olarak kendisine MHP Genel Başkan Yardımcısı, Adana Milletvekili sayın Mevlüt Karakaya vekalet edecektir. İnşallah hemşehrilerimize, milletimize hizmetimiz devam edecek. İman gücüyle, var gücümüzle çalışacağız. Milliyetçi, Ülkücü kadroların belediyecilik hizmeti adına da milliyetçi belediyeciliği nasıl icra ettiklerini Adana’ya göstereceğiz. Yeter ki, Adana bize sahip çıksın. Onlara layık olmak, o şerefe nail olmak için var gücümüzle çalışacağız.”
Karaisalı Belediye Başkanı Saadettin Aslan da Türkiye’de yaşanan olaylar ve şehit edilen vatan evlatları nedeniyle güreşleri buruk şekilde gerçekleştirdiklerini belirterek, şehitlere Allah’tan rahmet, ailelelerine başsağlığı diledi.
Saadettin Aslan, “Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ve Büyükşehir ekibinin, 15 km uzunluğundaki otoban standardında yaptırdığı Karaisalı-Kızıldağ yolu, geleceğin yoludur ve makus talihimizi değiştirecektir. 60-70 milyon liraya mal olacak yolu, Büyükşehir Belediyemizin imkanları ve Karaisalı Belediyemizin nacizane desteğiyle başardık. Güreşlere bu yıl gelenler bu yolu kullandı. Karaisalı merkez mezarlığında verilen hizmetin yanı sıra, spor salonumuzun eksikleri tamamlandı. İnşallah önümüzdeki 5 yılda, Başkanımız Hüseyin Sözlü ve ekibiyle iş birliği yaparak ilçemizin çehresini değiştireceğiz. Turizmle ilgili projelerimiz var. Büyükşehir’in desteğiyle hepsi hayata geçecek inşallah” dedi.
CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen şehitlere rahmet diledi. Türkmen, tarihi güreşlere emeğini koyan belediye başkanlarına ve belediye çalışanlarına teşekkür etti.
MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, “Çok güzel bir organizasyon. Geçen yılki güreşlere gelirken yol bizi çok zorlamıştı. Bu yıl çok güzel, rahat, güvenli bir yolculuk yaparak Kızıldağ’a geldik. Sayın Başkan Hüseyin Sözlü, sözünü tuttu ve yola uçak indirdi. Kendisi büyük bir belediyecilik ve hizmet örneği gösteriyor” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Başkan Hüseyin Sözlü’ye, Karaisalı ilçesinin hemşehrilik beratı Saadettin Aslan tarafından verildi. Ardından Karaisalı ilçesine yapılan hizmetlerin toplu açılışı gerçekleştirildi, kurdele kesildi.
531. Kızıldağ Karakucak Güreşleri’nin ağası, 200 bin liralık bedelle MHP Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz oldu. Ağalık koçu, askeriyeye hediye edildi.
Daha sonra başlayan güreşlerde ise Hüseyin Sözlü adına güreşen Sait Bingöl başpehlivan oldu. Bingöl altın madalya aldı, altın kemer taktı. İkinciliği Onur Balcı, Üçüncülüğü ise Rıza Yıldırım aldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden 530. Kızıldağ Karakucak Güreşleri’nde Başpehlivan Sait Bingöl hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Ağustos 2015 tarihinde saat 15 26’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 530. Kızıldağ Karakucak Güreşleri’nde Başpehlivan Sait Bingöl haberi güncellenecektir.

ADANA NAMAZ VAKİTLERİ

14 Aralık 2017, Perşembe
 • İmsak
  05:55
 • Guneş
  07:37
 • Öğle
  12:44
 • İkindi
  15:15
 • Akşam
  17:31
 • Yatsı
  19:01
Sayfa Başı