Gündem Haberleri

GÜNDEM

  53 kişiyi idama gönderdi

  Hürriyet Haber
  05 Eylül 1998 - 00:00Son Güncelleme : 05 Eylül 1998 - 00:01

  ABD'nin Teksas Eyaleti'nde 22 yılda 155 kişi idam edildi. Eyaletteki Harris İlçesi savcısı John B.Holmes, 20 yılda tek başına 53 kişiyi ölüme göndererek rekor kırdı.

  Gazetecilerden kaçıyor

  ABD'de en çok idam cezası verilen Teksas Eyaleti'nin yüzde 6'sının yaşadığı Harris İlçesi bölge savcılığına 20 yıl önce getirilen 57 yaşındaki John B.Holmes, idama gönderdiği kişilerin fazlalığı yüzünden medyanın ilgi odağı haline geldi. Ancak kendisi asla demeç vermiyor ve gazetecilerle sadece telefonda görüşmeyi tercih ediyor. Muhafazakâr görüşleriyle tanınan Holmes'ın diğer bir özelliği de hiçbir infaza katılmamış olması.

  Lakabı, ölüm makinesi

  Teksas'taki idam cezalarının üçte biri, nüfusu üç milyon olan Harris kentinde veriliyor. Bu yüzden süper savcı Holmes'un karşısına çıkan suçlulara idamlık gözüyle bakılıyor. 53 kişiye idam cezası isteyip, yargıçlara kabul ettiren, bu yüzden medya tarafından ‘‘ölüm makinesi’’ olarak suçlanan Holmes ‘‘Ben bir hukukçuyum, sadece yasaları uyguluyorum’’ diye kendisini savunuyor.

  İnfazları izlemiyor

  Teksas'ta Harris İlçesi'nin savcısı John B. Holmes'un gazetecilerle arası pek iyi değil. 53 kişiyi idama gönderen Holmes şimdiye kadar hiçbir infaza katılmamış.

  Teksaslılar bu rekordan şikayetçi

  Teksas Eyaleti ve Harris İlçesi'nin idam cezalarında rekoru elinde tutması halk arasında giderek tepkiye yol açıyor. Teksas'ta dört yıl önce yapılan bir kamuoyu yoklaması halkın yüzde 83'ünün idamdan yana olduğunu ortaya koyarken, geçtiğimiz haziran ayında bu oranın yüzde 70'e düştüğü ortaya çıktı.

  Ünlü savcının cinayetle suçlanan Coy Wayne Wesbrook’a da idam cezası verdireceğine kesin gözüyle bakılıyor.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı