53.2 milyonu beğenmediler 200 milyon YTL istiyorlar

Yelda ATAÇ/ANKARA
22.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Beyaz et üreticileri, Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener’in açıkladığı kuş gribine karşı destek ve önlem paketini yetersiz bularak, yeni bir talep listesi belirledi. Sektör temsilcileri rehabilitasyon kredisi adı altında, borç yapılandırmayı da içerecek şekilde 200 milyon YTL isteyecekler.

Ankara’da dün gerçekleştirilen toplantıya TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ev sahipliği yaptı. TOBB Başkanvekili ve Ankara Ticaret Borsası Başkanı Faik Yavuz, Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçılar Birliği (BESD-BİR) Başkanı Kemal Akman ile Yumurta Üreticileri Derneği, Yem Sanayicileri Birliği temsilcileri katıldı.

YENİ KREDİ TALEBİ: Şener tarafından açıklanan paketteki önlem ve desteklerin değerlendirildiği toplantıda, toplam 53.2 milyon YTL tutan destek yetersiz bulundu. Beyaz et üreticileri, sektöre acil olarak rehabilitasyon kredisi verilmesi için talepte bulunulması üzerinde uzlaşıldı. Kredi, borç yapılandırmayı da içerecek. Ayrıca tüketimin çok düştüğü ve stok olanağı bulunmadığından hareketle, tüketimin artırılması için çalışma yapılması istenecek. Ek tüketim imkanlarının araştırılması talep edilecek. Talepler hafta başından itibaren Devlet Bakanı Ali Babacan, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Tarım Bakanı Mehdi Eker ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile temas kurularak hemen iletilecek. Sektör temsilcisi katılımcılar, vergi-prim ertemesi ile elektrik faturaları ve Ziraat-Tarım Kredi borçlarına ilişkin getirilen kolaylıkları ise yetrinde buldu. BESD-BİR Başkanı Kemal Akman, alınan önlemler ve yeni talep edilecekleri değerlendirirken, "Hükümet tarafından en son açıklanan destek paketinden sorunlarımıza çözüm getirecek somut, radikal sonuçlar çıkmadı" diye konuştu.

ÖLÜ SEKTÖRÜN VERGİSİ OLMAZ: Tüketim çok düştüğünü düşünerek kapasitenin bir miktar kısılmasına imkan verecek önlemler alınmasını isteyen Akman, damızlık hayvan sayısının azaltılması, yaşayabilir bir nüve kapasitesinin muhafazasına dönük önlemler gerektiğini bildirdi. Akman, "Belirlenen 53.2 milyon YTL’lik desteğin büyük kısmı zaten bizi ilgilendirmiyor. Çoğu, yumurtacılık sektörü ve genel önlemlerle ilgili. Vergi - sigorta kolaylığı güzel de, yaşamayan bir sektörün vergisi de sigortası da olmaz zaten" dedi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı