Gündem Haberleri

GÜNDEM

  52. yıl anması

  İbrahim AKTÜRK Süleyman KAYA / DHA
  18 Eylül 2013 - 01:27Son Güncelleme : 18 Eylül 2013 - 01:01

  Eski başbakanlardan Adnan Menderes ve bakanları Fatin Rüştü Zorlu ile Hasan Polatkan, idam edilişlerinin 52’nci yılında Topkapı’daki Anıtmezar’da düzenlenen törenle anıldılar.

  Törene, Adnan Menderes’in oğlu merhum Aydın Menderes’in eşi Ümran Menderes, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun da aralarında yer aldığı çok sayıda kişi katıldı. Anıtmezar’daki resmi tören saygı duruşu ve Kuranı Kerim okunmasıyla başladı. Daha sonra bir konuşma yapan Ümran Menderes, bu topraklarda yaşamaktan mutluluk duyduklarını ve bütün unsurlarıyla bu milletin parçalarının örnek bir mozaik teşkil ettiğini söyledi.

  KAYBEDEN İDAMI GERÇEKLEŞTİRENLER

  Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış da idamdan 52 yıl sonra kaybedenin Menderes ve arkadaşları olmadığını, kaybedenin idamı gerçekleştiren zihniyet olduğunu söyledi.
  Bağış, “Artık Türkiye’de darbenin hiçbir zaman, hiçbir şekilde yapanın yanına kâr kalmayacağını bütün dünya biliyor” dedi. Dua öncesinde Bağış ve beraberindekiler Menderes, Polatkan ve Zorlu’nun kabirlerine çelenk koydu. Daha sonra İstanbul Müftüsü Doç. Dr. Rahmi Yaran’ın ettiği dua ile program sona erdi. Törene katılan DYP Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Kıvanç Özel ve Kemal Abdullahoğlu da çelenk koyup, dua etti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı