52 şirket Cidde Fuarı’na gitti sergilenen tüm makineler satıldı

Sadi ÖZDEMİR
23 Şubat 2011 - 00:00Son Güncelleme : 22 Şubat 2011 - 23:05

Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde düzenlenen Uluslararası Machinex Arabia Fuarı’na katılan 110 firmadan 52’sini Türkler oluşturdu. Fuar için götürülen makinelerin yüzde 90’ı da stantlarda satıldı.

KÖRFEZİN en zengin ve kalabalık ülkelerinden Suudi Arabistan’da düzenlenen Uluslararası Machinex Arabia Fuarı’na Türkiye, 52 Türk makineciyle partner ülke olarak katıldı. Diğer ülkelerden katılımla toplam 110 makinecinin yer aldığı fuarda Türk firmaları getirdikleri makinelerin yüzde 90’ını da sattı. Suudi Arabistan Sanayi Yatırım Otoritesi Direktörü Tevfik Fawzan Airabiah, Türkiye’nin çok yakında dünyanın en sanayileşmiş ülkeleri arasına gireceğine inandıklarını dile getirerer, “Türkiye’nin gelişimini çok yakından takip ediyoruz ama yine de gördüklerimiz bizi hem çok şaşırtıyor hem de çok sevindiriyor. Gelecek ay Türkiye’yi ziyaret edeceğim. Türkiye ile her alanda ilşikilerimizin geleceğinden çok umutluyuz. Artık birbirimize çok daha yakınız” dedi.

Partner oldu, işler büyüyecek

Suudi fuarcılık firması Al Harithy Company ile birlikte Cidde’de Machinex Arabia’yı organize eden Türkel Fuarcılık Yürütme Kurulu Başkanı Bülent Erten ise, Suudi Arabistan gibi büyük körfez ülkelerinin artık sanayi yatırımlarına yöneldiğini belirtti. Erten, “Daha önce de kendi başımıza makine fuarları düzenlemiştik ve büyük ilgi gördük. Şimdi yerel bir partnerle çok daha hızlı yol alacağız. Hem bizim işimiz büyüyecek hem de farklı alanlarda sanayi fuarları düzenleyerek Türkiye’nin bölgeyle ticaretini büyüteceğiz” diye konuştu.

Hükümetin etkisi büyük

Machinex Arabia’daki 110 firmadan 52’sini Türk firması olduğunu ancak bazı firmaların da ülke distribütörleriyle fuara katılması nedeniyle Türk firma sayısının 70’e ulaştığını belirten Bülent Erten, şunları dile getirdi: “Suudi Arabistan başta olmak üzere arap coğrafyasında Türk ürünlerine ilginin artmasında hem sayın Cumhurbaşkanımızın hem de Başbakanımızın ilişkileri geliştirmek için yaptıkları çalışmaların etkisi büyük. Zaten bölgedeki yatırımcılar Türk sanayi ürünlerinin kalitesine güveniyor. Burada Avrupalı makineci arayan pek yok. Bizim fuarcılık partnerimizin yılda 10 fuarı var. İnşaat, Gıda ve Otel ekipmanları fuarlarına da katılımı birlikte yapıyoruz. Hedefimizde otomotiv, ev tekstili, mobilya ve yan sanaiy fuarları düzenlemek de var.”

Cidde’yi sel aldı 14 milyar dolarlık yatırım bütçesi çıktı

TÜRKİYE’nin Suudi Arabistan Ticaret Ateşesi Cavit Özdem, Cidde’de geçen ay yaşanan sel felaketinden sonra Suudi Arabistan yönetiminin kentin altyapı ve diğer kentsel dönüşümlü için 14 milyar dolarlık yeni yatırım bütçesi oluşturduğunu belirterek, şu bilgileri verdi: “Bu kapsamdaki projelerden Türk firmaları da yeni işler alacak. Türkiye’nin bu ülkeye ihracatı 2010 yılında 2.2 milyar dolar, buradan ithalatımız ise 2.4 milyar dolar oldu. İthalatımızın çok büyük bölümü petrol, ihracatımız ize sanayi ürünlerinden oluşuyor.”

Best: 3 tesisimiz çalışmaya başladı

ISI yalıtımlı çift cam üretim makineleri imalatı yapan Best Makine’nin Fabrika Müdürü Oğuzhan Kukul, şunları söyledi: “Biz büyük kapasiteli cam işleme tesislerinin kullandığı makineleri üretiyoruz. 2010 ciromuz 7 milyon Euro’ydu. Bu cironun da yarısını ihracattan yaptık. Çin’den Kuzey Amerika’ya kadar makine satıyoruz. Suudi Arabistan’da partner firmamız Simco’dan çok memnunuz 8 aydır birlikte çalışıyoruz ama Riyad’da iki, Cidde’de de bir tesis kurduk ve işletmeye alındı. Bu fuardan da yeni bağlantılar bekliyoruz.”

700 bin dolarlık iki pres sattık fabrika büyüyor

MACHINEX Arabia’ya katılan Türk firması Disan’ın sahibi Hayrettin Can, “Fuara kağıt balya preslerimizle iddialı katıldık. Daha önce Riyad’da çöp ayrıştırma tesisi kurmuştuk ve burada iyi tanınıyoruz. Fuara getirdiğimiz 700 bin dolarlık büyük bir presimizi sattık. Bir tanesi içinde sipariş aldık” dedi. Disan’ın Suudi Arabistan’a 2010’da 1.5 milyon dolarlık makine ihracatı yaptığını belirten Can, “2011’de bu rakam 4 milyon dolara ulaşacak gibi görünüyor. Bölgedeki diğer fuarlara da katılıyoruz. Bölgeye ihracatımız da hızlı artıyor. Biz de üretim kapasitemizi artırmak için yeni yatırım kararı aldık. Selimpaşa’da 21 dönümlük arsamızda yeni fabrika inşası için start verdik” diye konuştu.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı