GeriSpor 51 yıl önce bölünen kupa bu sergide birleşti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

51 yıl önce bölünen kupa bu sergide birleşti

51 yıl önce bölünen kupa bu sergide birleşti
refid:13568810 ilişkili resim dosyası

İstanbul’da futbol meraklılarının mutlaka görmesi gereken bir sergi açıldı. UEFA, Şampiyonlar Ligi ve artık yapılmayan Kupa Galipleri kupaları ile ünlü futbolcuların imzaladığı futbol topuna kadar pek çok objenin bulunduğu serginin adı da ilginç. Ünlü futbol yazarı Simon Kuper’in “Futbol asla sadece futbol değildir” sözüne gönderme yapılarak serginin adı “Only a Game?/Sadece Bir Oyun mu?” konulmuş.

Serginin Türk taraflar için en ilginç yanı, Fenerbahçe ve Galatasaray’ın 1958 yılında oynadıkları Başvekil Kupası’nın yarısı Kanarya’da yarısı Cimbom’da kalan kupasını görmek olacak. Only a Game sergisi 30 Nisan’a kadar 2.5 lira karşılığında Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi’nde gezilebilir.

Only a Game sergisi ilk kez 2007 yılında Brüksel’de açıldı. İkincisi ise 2008-2009’da Liverpool’daydı. İstanbul, serginin düzenlendiği üçüncü şehir. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti projeleri kapsamında UEFA, Türkiye Futbol Federasyonu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle açılan sergiyi hazırlayan ise Türk futboluyla ilgili hangi taşı kaldırsanız, altından ismi çıkan Şenes Erzik.
Sergilenen UEFA ve Şampiyonlar Ligi kupalarının çok ilgi göreceği muhakkak. Bu kupalar o kadar değerli ki, özel zırhlı araçlarla sergiye taşındı. Ancak Şampiyonlar Ligi Kupası’nı görmek istiyorsanız, elinizi biraz çabuk tutacaksınız. Sergi 30 Nisan’a kadar devam edecek ancak bir tek bu kupa 10 Şubat’a kadar sergilenecek.
Only a Game’i ziyaret edenleri kupalardan başka futbolun 50 yıllık tarihinden unutulmaz maçların flamaları, korner bayrakları, imzalı biletler, en özel maçlardan fotoğraflar, videolar ve ziyaretçiler için hazırlanmış bir interaktif futbol yarışması bekliyor. Objelerin bir çoğu yurtdışındaki kulüplerden getirildi ama bunun yanı sıra Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray kulüpleri müzeleri ile Türkiye Futbol Federasyonu’nun arşivinden de faydalanıldı.

Galatasaray ve Fenerbahçe’nin yarım kupası

30 Mart 1958 tarihinde Ankara’da oynanan bir maç tarihte ilk defa rastlanan bir olaya sahne oldu. Fenerbahçe ve Galatasaray, Başvekil Kupası için yarışıyordu. Maç, Şirzat Dağcı ve Metin Oktay’ın karşılıklı golleriyle 1-1 sonuçlandı. Beraberlik sonrasında takımlara maçın uzaması ya da tekrarlanması teklif edildi, ancak kaptanlar Turgay ve Naci dostça biten mücadelenin sonunda, kupanın ikiye bölünerek her iki takıma paylaştırılmasını teklif etti. Bu fikir, Başvekil ve kulüp başkanları tarafından hemen kabul edilince iki kaptanda kupanın yarısını alarak müzelerine götürdü. İşte o kupa şimdi bu sergi nedeniyle 51 yıl sonra ilk kez bir arada sergilenecek.

DI STEFANO İLE PUSKAS’IN FORMALARI

Sergide çok kıymetli oldukları için sadece delikli bir paravanın arkasından bakılan formalar var. Mesela, 1953-1966 yılları arasında Real Madrid’de oynamış efsane, 10 numaralı Alfredo Di Stefano ile yine çok ünlü bir futbol efsanesi Macar futbolcu Ferenc Puskas’ın formaları. Di Stefano, Real Madrid’de birlikte oynadığı Puskas için, “Duşta sabunu omuzundan aşağı kaydırıyor, sonra ayağıyla vurarak öbür omuzuna alıyordu. Ondan iyi futbolcu hayatımda görmedim” demişti. Puskas için ayrıca, solak olduğu için futbol kariyerini sağ ayağına hiç top değdirmeyerek tamamladığına dair efsaneler var.

NELER SERGİLENİYOR?

*  UEFA, Şampiyonlar Ligi ve Kupa Galipleri kupaları.
*  2009 yılı UEFA Kupası Şampiyonu FC Shakhtar Donetsk’in, tüm takım tarafından imzalanan formaları.
*  Ünlü teknik direktörlerin imzasını taşıyan futbol topu. Kimler yok ki; Jose Mourinho, Gheorghe Hagi, Alain Perrin, Arthur Zico, Arsene Wenger, Valeriy Gazzaev, Albert Emon, Jesualdo Ferreira, Ottmar Hitzfeld, Claude Puel.
*  1984 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda, Michel Platini tarafından imzalanan top.
*  2005’te Türkiye’de gerçekleştirilen UEFA Şampiyonlar Ligi final maçı biletleri.
*  EURO 2008’de oynanan Almanya-Türkiye yarı final maçının topu.
*  13 Kasım 1958 tarihinde oynanan Real Madrid-Beşiktaş Şampiyon Kulüpler Kupası maçında, Real Madrid kulübü tarafından, Beşiktaş’a hediye edilen gümüş tabak.
*  2000 yılında, Real Madrid karşısında Galatasaray’ın UEFA Süper Kupası’nı kazandığı maçta Mario Jardel’in iki gol attığı kramponları.
*  18 Eylül 1968 tarihinde oynanan Manchester City-Fenerbahçe maçının topu.
*  1928 yılında Prag’da Peşte-Prag karmaları maçını yöneterek, Avrupa’da maç yöneten ilk Türk hakem unvanını kazanan Şeref Bey’in maçta kullandığı düdük.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle