Ege Haberleri

  5000. Yıl şerefine

  Hürriyet Haber
  25.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İZMİR Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen, 5000. Yıl kutlamaları açılış konseri, kentin ilk kurulduğu yer olan Bayraklı Tepekule'de gerçekleşti. Antik kalıntılar, üzüm bağları ve zeytin ağaçları arasında Devlet Opera ve Balesi solistleri, orkestrası ve korosunun seslendirdiği eserlerler dakikalarca alkışlandı.

  Protokol açılışta

  AÇILIŞ konserine Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel, Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu, Vali Kemal Nehrozoğlu, eşi Müşerref Nehrozoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina, eşi Mine Piriştina, NATO Güneydoğu Avrupa Müttefik Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tamer Akbaş, ilçe belediye başkanları, bürokratlar ve davetliler katıldı.

  Dünyanın lideri

  TEPEKULE'yi gün ışığına çıkaran 89 yaşındaki Ordinaryüs Profesör Ekrem Akurgal, açılış konseri öncesi yaptığı konuşmada, ‘‘Şunu unutmayın ki, oturduğunuz topraklar dünyada sanat, bilim ve kültür lideri olmuştur. Bugünkü teknolojiye uzanan süreç bu topraklarda başladı. Kültür liderliği bugüne kadar başka kimseye de nasip olmamıştır’’ dedi.

  BÜYÜKŞEHİR Belediye Başkanı Piriştina, İzmir tarihinin antik çağlara dayandığını belirtti. Tarihi değerlerin yeterince korunamadığını söyleyen Piriştina, İzmir'in ilerleyen yıllarda çarpık geliştiğini de söyledi, ‘‘Tarihe saygılı olmak için körfezi temizleyeceğiz. Kentin makro planı ile birlikte koruma için de vatandaşlarla mutabakata varacağız’’ dedi.

  KONUŞMALARIN ardından Şef Ercan Yenel yönetimindeki İzmir Devlet Opera ve Balesi Orkestrası, korosu ve solistleri C. Orff, G. Bizet, W.A. Mozart, G. Verdi, G. Puccini ve M. N. Selçuk'un eserlerinden bazılarını seslendirdi. Konseri, davetlilerin yanı sıra, Bayraklı sakinleri de ilgiyle izledi. İZMİR, (DHA)

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı