Dünya Haberleri

  500 Türk Libya'dan Tunus'a geçiyor

  A.A.
  26.02.2011 - 14:13 | Son Güncelleme:

  Libya'nın kuzeybatısındaki Çukurova Grubu şantiyelerinde çalışan Türk vatandaşlarının Tunus'a geçişi başladı. Şu an itibarıyla yaklaşık 250 Türk, Tunus'a geçti.

  Sınırdan geçtikten sonra Türk Büyükelçiliği, Çukurova Grubu yetkilileri ve İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) tarafından karşılanan Türklere öncelikle gıda dağıtımı yapıldı.

  Hafif sağlık sorunları olanların tedavileri de yapıldıktan sonra işçiler otobüslerle Cerba adasındaki havalimanına götürüldü. Türk işçilerinin Türk Havayolları'nın göndereceği uçaklarla geç saatlerde İstanbul'a nakledilmesi planlanıyor.

  TÜRK İŞÇİLER: “KASABA HALKI BİZİ KORUDU”

  Türk işçilerden Mehmet Keklik, bulundukları şantiyeyi askerlerin koruduğunu ve bu nedenle ciddi bir güvenlik sorunu yaşamadıklarını belirtti.

  Keklik, askerlerin şantiyede yabancı medya kanallarını izlemelerine izin vermediklerini söyledi.

  Zaviye yakınındaki bir kasabadan gelen Lütfi Acar ise sınıra tek başına ulaştığını, çalıştığı un fabrikasını dün gece silahlı kişilerce basıldığını, kasaba halkının kendilerini koruduğunu ifade etti.

  Bulunduğu bölgede kontrolün Libya lideri Muammer Kaddafi yanlılarının elinde olduğunu söyleyen Acar, sınır kapısında Türklerin tahliye edildiğini haberlerden öğrendiğini, tek başına yola çıkmaya karar verdiğini söyledi.

  Parasız şekilde sınıra kadar geldiğini anlatan Acar, “Burada kimseyi bulamasaydım geri dönecektim” dedi.

  Çukurova şantiyesinde çalışan Türk işçiler 2 gün önce Ras Cedir sınırına geldiklerini saat 15.00'ten gece 02.00'ye kadar bekletildiklerini ve silah zoruyla geri çevrildiklerini aktardı.

  İşçiler Türk hükümetinin girişimiyle bugün sorunsuz şekilde çıkışlarına izin verildiğini söyledi.

  Çukurova grubu çalışanı yaklaşık 500 işçinin Tunus'a geçişlerinin bugün akşam saatlerine kadar tamamlanması bekleniyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı