Gündem Haberleri

GÜNDEM

  500 TL mucizesini hurriyet.com.tr'ye anlattı

  Canan ALTINTAŞ / SİLVAN (Diyarbakır)
  26.01.2011 - 10:35 | Son Güncelleme:

  500 TL maaş, 2 eş ve 9 çocuk... Silvan'da dün yaşanan dramın ardından ortaya çıkan inanılmaz hikayenin ardından iki eşli 37 yaşındaki Müfit Gür ‘hurriyet.com.tr’ye konuştu...  RÖPORTAJDAN FOTOĞRAFLAR

  Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nde 500 TL aylık ücretle garsonluk yapan 37 yaşındaki Müfit Gür, biri imam nikahlı 2 eşi ve 9 çocuğuyla gündeme geldi. İki eşi de 7 ay kadar önce evlerinin damını temizlerken yakından geçen elektrik akımına kapıldı. Olayda, Gür'ün imam nikahlı eşi 28 yaşındaki Sonya Sağlam ağır, resmi nikahlı eşi 27 yaşındaki Mülkiye Gür ise hafif yaralandı. Sonya, Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yaşam savaşı verirken, evdeki 9 çocuğa Mülkiye Gür bakıyor.

  Silvan'ın Selahattin Mahallesi'nde tek katlı müstakil evde aylık 150 lira kirada oturan Müfit Gür, çok eşliliğin gerekli olduğunu savundu. Ailesinde amcası, dayısı başta olmak üzere birçok akrabasının çok eşli olduğunu söyleyen Gür, eşlerinden Sonya Sağlam'ın amcasının da çok eşli olduğunu belirtti. Gür, yaşadığı Silvan'da da çok eşli yaşayanların bulunduğunu anlattı. Müfit Gür, 10 yıl önce Sonya Sağlam ile imam nikahı ile evlendiğini, 1 yıl sonra oturdukları mahallede Mülkiye'yi görünce aşık olduğunu, bunu eşi Sonya'ya anlatarak ikisiyle birlikte yaşabileceğimizi söylediğini belirtti. Gür, “Eşim, ‘Beni sevmiyor musun?' deyince ‘Seni de onu da seviyorum’ dedi. Bir süre sonra Sonya, Mülkiye ile evlenebileceğimi söyledi“ diye konuştu. Müfit Gür’ün sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:

  - İkinci evlilik nasıl gerçekleşti?
  * Sonya bana yardımcı olmak istiyordu. Mülkiye'yi eve çağıran Sonya beni sevip sevmediğini sordu. Mülkiye'de sevdiğini söyleyince, 'o zaman seni kaçıracağız, hazırlıklı ol' dedi.

  - Kaçırdınız mı?
  * Mülkiye'yi ailesi vermezdi, bunun için kaçırmamız gerekiyordu. Mülkiye'yi kaçırırken, Sonya'da bana yardım etti. Mülkiye'yi kaçırıp, üçümüz birlikte Diyarbakır'daki yakınlarımızın yanına gittik. Burada 3 ay kadar kaldıktan sonra yeniden Silvan'a döndük.

  500 TL mucizesini hurriyet.com.trye anlattı

  Canan Altıntaş, Gür ailesinin evine konuk oldu.

  - Resmi nikah için nasıl karar verdiniz?
  * Ben önce Sonya'ya resmi nikah yapmak istediğimi söyledim. O da 'sen benim yanımda ol yeter. Sen kimi istiyorsan ona yap. Mülkiye iyi bir insan ona yapabilirsin' dedi. Bunun üzerine Mülkiye'ye resmi nikah yapmaya karar verdim.

   - Düğün yaptınız mı?
  *  Sonya düğün yapmamızı istiyordu. Tek şartı kendisi de düğünde gelinlik giymek istemekti. Ben de giyebileceğini söyleyince, Sonya düğünün tüm hazırlıklarını yaptı. Hatta iki gelinliği de o aldı. Düğünde iki karım da gelinlik giydi. Ben düğün hatırası olması için iki karımın arasına oturup birlikte hatıra fotoğrafı çektirdik.

  - Aile içinde sorun yaşanmadı mı?
  * Biz üçümüz çok mutlu bir yaşam kurduk. Sonya ile Mülkiye çok iyi anlaştılar. İki beni çok seviyordu, her yere üçümüz birlikte giderdik. Beni çok sevdikleri için benim için ellerinden her şeyi yapıyorlardı. Ben birine diğerinden habersiz birşey aldığım zaman karşı çıkıp, onada alacaksın diyorlardı. Mutlu beraberliğimiz süresince Mülkiye'den 4, Sonya'dan da 5 çocuk sahibi oldum. Çocuklarımın hepsini üzerime kaydettirdim. Hiç birini diğerinden ayırmadım. Onlarda ayırmadılar.

  - Kaza nasıl oldu?
  * Sonya ile Mülkiye, yanlarına çocuklardan bazılarını alıp, daha önce oturduğumuz evin damını temizlemeye çıktılar. Bu sırada geçen yüksek gerilim hattına kapılmışlar. Kazada Sonya ağır, mülkiye ise hafif yaralandı. Sonya'yı Diyarbakır Dicle Üniversitesi Hastanesi'ne götürdük. burada 7 aydır tedavi görüyor. Durumu çok ağır, yaşam savaşı veriyor.

  - Çocuklara kim bakıyor?
  * Sonya'nın hastaneye yattığı zaman ondan olan çocuğumuz Semanur 16 günlüktü. Tüm çocuklara Mülkiye bakıyor. Hiç bir çocuğu diğerinden ayırmıyor. Sonya'yı hastaneye Mülkiye ile birlikte ziyarete gidiyoruz. Mülkiye, Sonya'nın durumuna çok üzülüyor ve biran önce iyileşip aramazı dönmesini istiyor.

  - İki kadın 9 çocuk nasıl geçiniyordunuz?
  * Ben garsonluk yapıyordum, aldığım parayla geçinmeye çalışıyorduk. Ancak Sonya'nın hastaneye yatması ardından durumumuz çok kötü oldu. Onun tedavisi için 48 bin TL borçlandım. Evimizi değştirmek, bazı eşyalarımızı satmak zorunda kaldık. Hiç birşeyim kalmadı.Ne yapacağımı artık bilemiyorum. Çocuklarımın ve benim psikolojim bozuldu. İmam Hatip Lisesi'ne giden oğlum Dindar ile büyük Kızım Narin okulu bıraktı. Maddi durumumuz da çocukları çok etkiledi. Eşim ne konuşuyor, ne de gözünü açıyor. Ama onu yalnız bırakmıyoruz. Doktorlar 'artık yapacak bir şey yok, yıllarca bu durumda kalabilir’ dedi.

  - Bu olayda 2 eşini de kaybetseydin ne yapardın?
  * Bu çocuklarım olmasaydı kesin intihar ederdim. Çocuklarım için ayakta durmak zorundayım.

  KUMASININ DURUMUNA ÜZGÜN

  Kuması Sonya’nın yaralanmasının ardından 9 çocuğa bakan 27 yaşındaki Mülkiye Gür, kumasının durumuna çok özüldüğünü söyledi. Gür, ilk günden şimdiye kadar hep çok iyi anlaştıklarını belirterek, "O çok iyi bir insandı. Bana bugüne kadar hep iyi davrandı. Şimdiye kadar hiç kavga etmedik. Her yere beraber gider, herşeyi birlikte yapardık. O benim çocuklarıma ben onun çocuklarına bakardım. Keşke onun başına gelen benim başıma gelseydi. Onun sağlığına kavuşmasını istiyorum" dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı