Eğitim Haberleri

  500 öğrenciden 340'ı üniversiteli olacak

  AA
  03.09.2013 - 15:52 | Son Güncelleme:

  Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Beden Eğitimi ve Spor Meslek Yüksekokulu'na kayıt yaptırmaya çalışan yüzlerce aday, spor salonunda özel olarak hazırlanan parkurda mücadele ediyor.

  Öğrencilerin, üniversiteye girme çabası Lisans Yerleştirme Sınavı'nın (LYS) ardından da sürüyor. LYS sonuçlarının açıklanmasının ardından Beden Eğitimi ve Spor Meslek Yüksekokulu'nda (BESYO) eğitim almaya çalışan öğrenciler, üniversite yönetimlerinin hazırladığı özel yetenek sınavları kapsamında spor salonlarında ve stadyumlarda mücadele ediyor. SAÜ BESYO'ya başvuran bin 500 öğrenci, bugün başlayan özel yetenek sınavı kapsamında okulun spor salonunda özel olarak hazırlanan parkurda üniversiteye yerleşmek için çabalıyor. Sınava giren öğrencilerden yalnızca 340'ı, üniversitede eğitim almaya hak kazanacak.

  SAÜ Besyo Müdürü Prof. Dr. Can Kurnaz, bugün kadın öğrencilerin sınavının başladığını söyledi. "Toplamda bin 500 civarında öğrencimiz, üniversitemize kayıt yaptırabilmek için ter döküyor" diyen Kurnaz, sınavın 4 gün süreceğini de sözlerine ekledi.

  Buranın LYS kadar zor ve stresli olduğunu anlatan Kurnaz, "Arkadaşlarımız ter döküyor ve çok stresliler. Özel olarak bir parkur hazırladık. Burada atletizm, futbol, basketbol, voleybol ve hentbol dallarından bazı bölümler var. Parkuru en kısa sürede sorunsuz şekilde atlatan öğrencilerimiz en yüksek puanı alacak ve üniversiteye girmeye hak kazanacak " diye konuştu.

  Kurnaz, öğrenci adaylarının millilik geçmişinin de önemli olduğunu belirterek, "LYS puanı, yetenek sınavı sonucu ve millilik geçmişi, puanlarının ortalaması alınarak sonuçlar belirlenecek. İnşallah en kısa sürede sonuçlar belirlenecek. Bin 500 öğrencimiz, burada ter döküyor ama 340 öğrenci üniversitemize girmeye hak kazanacak. Birçok arkadaşımız, uzun zamandır bu sınava hazırlanıyordu ama çalışmadan gelen arkadaşlarımız çok zorlandı."

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı