Gündem Haberleri

GÜNDEM

  500 motosikletli Rum KKTC'yi alarma geçirdi

  Ömer BİLGE / LEFKOŞA
  05 Ağustos 2012 - 00:00Son Güncelleme : 04 Ağustos 2012 - 17:24

  Kıbrıslı Rum fanatik motosikletlilerin, 1996’da KKTC sınırındaki Türk bayrağını indirmeye çalışırken öldürülen Solomos Solomu’yu anma törenlerinde eylem hazırlığına girmesi, KKTC ve Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü’nü alarma geçirdi. BM, anma törenlerinin yapılacağı Derinya’da geniş güvenlik önlemleri aldı.

  Yaklaşık 500 motosikletli Rum bu akşam başlayan ve yarın da devam edecek anma törenleri öncesinde Rum kesiminde kentleri dolaşma ve mezarlıkları ziyaret etme eylemine başladı.

   

  Motosikletlilerin son durağı, 1996’daki kanlı olayların çıkış yeri kapalı Maraş kentinin Rum kesimi tarafındaki Derinya barikatı olacak. Bu nedenle Rum polisi ve BM askerleri Derinya’da önlemlerini artırdı.

   

  1996’DA İKİ RUM ÖLMÜŞTÜ

  8 Ağustos 1996’da kalabalık bir Rum motosikletli grup, Kapalı Maraş’a doğru Derinya’da sınır delme eylemi yapmış ve çıkan arbedede Tasos İsak adlı Rum hayatını kaybetmişti.

   

  1996'DAKİ O OLAYIN FOTOĞRAFLARI

   

  Bu olayın hemen ardından 11 Ağustos’ta yine Derinya’da toplanan Rum fanatikler, sınırdaki Türk bayrağını gönderden indirmeye çalışmıştı. Direğe tırmanan Solomos Solomu adlı Rum genç, Türk tarafından açılan ateşle ölmüştü.

   

  Rumlar her yıl, Ağustos ayının ilk hafta sonu Derinya’daki olayları anma töreni düzenliyor. Törenlere Rum siyasiler de katılıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı