'500 milyon Euro bile kalmadı'

Yorgo KIRBAKİ/ATİNA
04.07.2015 - 01:23 | Son Güncelleme:

Atina Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Konstantinos Michalos ülkedeki ekonomik durumun tehlikeli bir noktaya geldiğini belirterek, “İş dünyası hiçbir şey ithal edemiyor, üretim durdu. Bankalarda 500 milyon Euro’nun bile kalmadığını duyuyoruz. Bankalar açılsa bu para 1 saatte biter” dedi.

YUNANİSTAN’ın muhtemelen Euro’daki kaderini belirleyecek yarinki (Pazar) referandum öncesi bankalardaki nakit miktarı ilk kez 500 milyon Euro’nun altına düştü. Ülkenin turizmden sonra en önemli gelir kaynağı gemicilik sektöründe ise armatörler merkezlerini Kıbrıs Rum Kesimi’ne nakletme hazırlıklarına başladı. Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Konstantinos Michalos “Bankalardaki nakit miktarının 500 milyon Euro’nun altına düştüğüne dair ciddi bilgilerimiz var. Bankalar salı günü açılırsa bu para 1 saat için bile yetmez” dedi.

500 milyon Euro bile kalmadı ABD’DE MAHSUR KALDILAR

ÜRETİM VE İTHALAT DURDU

Yunanistan ekonomisinin son derece tehlikeli bir noktaya geldiği görüşünü savunan Michalos, son durumu şöyle anlattı: “Yunan şirketleri AB ülkeleri merkez bankaları ve Avrupa merkez bankası (ECB) arasındaki para trafiğini sağlayan ‘Target2’ sisteminden çıkarıldı. İş dünyası hiçbir şey ithal edemiyor ve hammadde olmadığından da hiçbir şey üretemiyor.”

500 milyon Euro bile kalmadı

NE ZAMAN AÇILACAK

Yunan Hükümeti, haftabaşından beri kapalı olan bankaların açılıp açılmayacağına pazartesi günü karar verecek. Bazı bakanların “açılacak” şeklindeki açıklamalarına rağmen bankaların açılabilmesi için ECB’nin Acil Likitide Desteğini (ELA) arttırarak sürdürmesi gerekiyor. Bu da ancak ECB’nin “Yunanistan ve bankaları güvenilir” kararı vermesi ile mümkün. ECB böyle bir karar için muhtemelen ortada ya bir anlaşma olmasını ya da Euro Bölgesi Maliye Bakanları’nın “yeşil ışık” yakmasını bekleyecek. Brüksel’deki genel kanı referandumdan “Evet” çıksa bile yeni bir anlaşma için en az 2 hafta müzekere gerekeceği yönünde. Üstelik bankaların açılması halinde bile günde azami 60 Euro çekilebilmesi uygulamasının bir süre daha sürdürülmesi bekleniyor. Kıbrıs Rum Kesimi’nde para çekme sınırlaması yaklaşık 2 yıl sonra kaldırılmıştı.

TURİSTLERİN KEYFİ YERİNDE

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı