Ege Haberleri

  500 lira taksitle ceza

  Taylan YILDIRIM / İZMİR, (DHA)
  26.09.2014 - 01:01 | Son Güncelleme:

  EGE Üniversitesi Felsefe Bölümü 3’üncü sınıf öğrencisi Ece Yüzbaşı 1.5 yaşındayken, doktor annesi Hacer ve üsteğmen babası Hakan Yüzbaşı, 1993’te trafik kazasında öldü. Bebekken öksüz ve yetim kalan Ece’ye büyükbabası Alşan ve babaannesi Engin Yüzbaşı’yla yakınları sahip çıktı. Ece onları anne ve babası bildi, gerçek 5 yaşına geldiğinde psikologlar yardımıyla anlatıldı.


  Deneme turuna çıkmıştı
  Yaşadığı tüm zorluklara rağmen üniversiteyi kazanan Ece Yüzbaşı, 2011’de otomobilini satıp hayran olduğu motosikleti bir bayiden aldı. 23 Aralık’ta Ece, o bayide çalışan Serkan Kirtil’in (29) kullandığı 34 HHL 16 plakalı, kendisininki ile aynı model motosikletin arkasına oturarak deneme turuna çıktı. Ece, görgü tanıklarının ifadesine göre hızla giden motosikletten düştü. Kirtil’in ancak 300 metre sonra arkasında olmadığını fark ettiği Ece, sağlık ekiplerinin müdahalesine rağmen kaza yerinde yaşamını yitirdi.


  Trafikte panik oyunu
  Kazadan sonra 2 ay tutuklu kalıp tahliye olan Serkan Kirtil hakkında, İzmir 13’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde, 6 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Mahkemenin isteğiyle, Ece’nin cep telefonunda ve bilgisayarında yaptığı yazışmalar, kaza gününün ayrıntılarını çıkardı. Kazadan bir gün önce Ece Yüzbaşı’nın ‘uyumadan önce kitap okumayı sevdiğini’ yazdığı mesajına Kirtil’in, en büyük zevkinin ‘Trafikte panik yaratma, terör estirme’ olarak Türkçe’ye çevrilen ‘Traffic Panicddd’ adlı oyunu oynamak olduğunu yazdığı belirlendi. Aynı görüşmede Kirtil’in trafikte panik yaratıp, diğer araçlara zarar verme üzerine kurulu oyundaki performansıyla, 550 bin dolarlık zarar verdiğini yazdığı da saptandı.


  Tamam yerler kurudu
  Kazadan önceki son gecede yine Kirtil’in Ece’ye “Yarın güzel bir planım var, telefondan ara beni” mesajı gönderdiği, kaza günü ise Ece’nin havanın yağışlı, yerlerin kaygan olduğunu söylemesine rağmen, ‘Tamam gel yerler kurudu’ cep mesajıyla deneme turuna çağırdığı da belirlendi.
  Yaklaşık 2.5 yıl süren yargılama sonrasında Kirtil’e önce 24 ay hapis verildi. Duruşmalardaki iyi hali ve pişmanlık duymasından dolayı ceza 20 aya indirildi. Ardından bu ceza 12 bin liraya çevrildi. Mahkeme, Kirtil’in bu cezayı aylığı 500 liradan 24 taksitte ödemesine karar verdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı