« Hürriyet.com.tr
MENÜ

500 dolara Fenerbahçe hayali sattılar

Futbolcu olma umuduyla Türkiye’ye gelen Afrikalılar Fatih’te turnuva düzenledi.Afrika son yıllarda bir futbolcu fabrikası ancak oradan çıkanların hepsi de bir Drogba, Eboue veya Yobo olamıyor. Bir çoğu da futbol tacirlerinin elinde adeta bir köleye dönüşüyor.

Süleyman Arat
SON GÜNCELLEME

Afrİkalı ajansların oyununa gelen ve yıldız olma hayaliyle yaşayan gençler, ‘futbol kölesi’ olarak yollandıkları Türkiye’de, bir zamanlar kandırılarak Anadolu’dan Almanya’ya yollanan işçilerin benzeri dramları yaşıyor. İstanbul’da ne futbol oynayabilen ne de insanca yaşama olanağı bulan Afrikalı futbolcuların çoğu büyük pişmanlık içinde...

İSTANBUL AFRİKA FUTBOL PAZARI!

Kamerun, Nijerya, Zambiya, Senegal, Sierra Leone, Kongo, Gambiya, Gana, Fildişi Sahili, Yeni Gine, Mali, Burkina Faso, Zambia, Kongo Cumhuriyeti ve Somali’den futbolcu olma hayalleriyle Türkiye’ye gelen genç Afrikalılar, dün yeteneklerini göstermek için sahaya çıktı. Futbolcu simsarı ajansların 400-500 dolar ve bir uçak bileti alarak Türkiye’ye yolladığı gençlerin çoğu Fatih Belediyesi’nin düzenlediği bu turnuvayı adeta gerçek bir Afrika Kupası’na çevirdi.

KENDİLERİNİ KANITLAMAK İÇİN ŞANS İSTİYORLAR

12 takımın katıldığı turnuvada futbolcular ve teknik kadroyla 300 Afikalı yer alıyor. Kendilerini ispatlamak isteyen futbolcular dramatik görüntüler ortaya koymuyor değil. Çalışma ve oturma izni olmadığı için bir futbol takımıyla anlaşma ihtimalleri çok zayıf olan Afrikalıların hemen hemen hepsi kendilerine fırsat verilse rahatlıkla Süper Lig veya PTT 1. Lig’de forma giyebilecek yetenekte olduklarına inanıyor.

KAHA YANNICK (FİLDİŞİ Sahili)

Hedefi üç büyükler

21 yaşında olan Afrikalı futbolcu adayı, 3 ay önce bir futbolcu ajansı tarafından kandırılarak Türkiye’ye yollanmış. Türkiye’de çok fazla futbol takımı olduğunu ve bu futbolcuların büyük paralar kazanıldığını duyup İstanbul’a gelen Kaha, şimdi bir Afrikalı arkadaşıyla birlikte Kumkapı’da bir bekar evinde yaşıyor. Fildişi Sahili’nden ağabeylerinin gönderdiği para ile yaşamaya çalışan genç futbolcu, hâlâ umudunu yitirmiş değil. Hedefini PTT 1. Lig olarak belirleyen Kaha, ardından 3 büyüklerden birine transfer olmanın düşüyle yaşıyor.

/images/100/0x0/55ea868bf018fbb8f885b0be

ASSAN NICE (Gambİya)

Yobo olmaya geldi!

 25 yaşındaki Assan, bir futbolcu ajansının kurbanı olmuş ve 13 ay önce Türkiye’ye gelmiş. Henüz hiçbir kulüp tarafından denenme şansını bulamayan genç, Senegalli bir işadamının yanında paketleme elemanı olarak çalışıyor. Gambiya U17 Milli Takımı’nda oynadığını belirten Assan, “Yobo, Eboue olma hayalim yerle bir oldu.  Sadece bir kere denesinler, razıyım” diyor.

S. GABRIEL (Nijerya)

‘Parasız oyna’ dediler

Sunny iki yıl önce Türkiye’ye gelmiş. Sadece Kadırgaspor tarafından denemeye alınmış. Ama, yöneticiler Sunny’yi beğenseler de para vermeye yanaşmamış. “Para almadan bizde oynayabilirsin” teklifini kabul etmeyen Sunny, kulüpten uzaklaştırılmış. Afrikalı şimdi yeni bir şans arıyor kendine.

DEINGA BEACLAIR: (Kamerun)

Danny’den destek istiyor

Deinga, Türkiye’ye gelebilmek için futbolcu ajansına 500 dolar ve uçak parası ödemiş. G.Saray’ı hayal eden Deinga, Danny’den destek istiyor. F.Bahçe’ye de sıcak bakıyor!..

JIMMY EMENIKE (Nijerya)

Isaac’ten maddi destek alıyor

Üç yıldır İstanbul’da olan Jimmy, oturma ve çalışma izni olmadığı için Aksaray’da bekar evinde kötü koşullarda yaşıyor. Jimmy, asla başka bir işte çalışmak istemediğini ve Türkiye’de başarılı olmak için her yolu deneyeceğini belirtiyor. Antalya-spor’da oynayan Isaac ve Akhisar Belediye’de oynayan Sunny’nin kendisine maddi destek sağladığını söyleyerek onlara çok teşekkür ediyor.

Fatih’te ‘Afrika 2013’

Fatih Belediyesi tarafından düzenlenen Afrika 2013 Futbol Turnuvası, Burkina Faso-Mali maçıyla dün başladı. Mimar Sinan Stadı’ndaki açılış maçına Fatih Belediye Başkan Mustafa Demir de katıldı. Maç öncesi gerçekleştirilen törende taraftarlar Afrika müzikleri ve danslarıyla coştu. Bir ay sürecek turnuvada final 6 Temmuz’da oynanacak ve şampiyon olacak takım 5 bin lira para ödülü kazanacak.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler