Eğitim Haberleri

  “500’den fazla okulda Osmanlıca seçmeli olacak”

  AA
  15.12.2014 - 15:17 | Son Güncelleme:

  Özel Öğretim Derneği (ÖZDER) Genel Başkanı Ahmet Akça, gelecek yıl derneklerine üye 500'den fazla okulda Osmanlıca'nın seçmeli ders olarak okutulacağını söyledi.

  Akça, Samsun Meşe Tesisleri'nde düzenlediği basın toplantısında dini kaynakların bir çoğunun Osmanlı döneminde yazıldığını belirterek, insanların bu bilgilere ulaşabilmesi için Osmanlıca'yı bilmesi gerektiğini söyledi.

  "Osmanlıca öğrenmek tarihle barışmaktır" diyen Akça, Osmanlıca öğrenmenin tarihle barışmak anlamına geldiğini belirtti.

  Akça, bu anlamda ÖZDER üyesi bütün özel okullarda Osmanlıca'nın seçilip okutulması için 2015-2016 yılından itibaren bütün okullarda Osmanlıca'yı okutacaklarını dile getirerek, Osmanlıca'nın içinde büyük bir medeniyet barındıran bir dil olduğunu söyledi.

  Bu büyük medeniyetin mirasçısı olarak 100 yıl öncesinden habersiz bir neslin yetişmesinin doğru olmadığını düşündüklerini anlatan Akça, şöyle konuştu:
  "İlimde, sanatta, edebiyatta bizim tarihi birikimimize ulaşmamız lazım. Bu anlamda da Osmanlıca'nın dil olarak öğretilmesi tavsiye kararı bizi çok heyecanlandırmıştır. Önümüzdeki yıl Türkiye genelinde 500'den fazla üye okullarımızda Osmanlıca'yı kendi kurumlarında seçmeli olarak okutacaklardır. Bununla ilgili resmi prosedürü kendi müfredat programını hazırlayarak Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığına ileteceğiz. Buradan onaylarını aldıktan sonra da dil olarak okutacağız."

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı