Eğitim Haberleri

  500 bine yakın öğretmen bugün derse girmiyor

  Gülseven ÖZKAN - DHA
  24.09.2014 - 09:27 | Son Güncelleme:

  Türkiye’nin önde gelen eğitim sendikalarından Türk Eğitim-Sen, Eğitim-Sen ve Eğitim- İş üyeleri bugün derse girmeyerek alanlara inme kararı aldı.

  500 bine yakın öğretmen bugün derse girmiyor

  Tokat’ta da eğitimciler eylemde

  Tokat’ta Türk Eğitim Sen ve Eğitim Sen üyesi öğretmenler, eğitim ve eğitimcilerin sorunları ile müdür atamalarına tepki göstermek için bugün iş bıraktı.

  Tokat’ta Türk Eğitim Sen ve Eğitim Sen üyesi öğretmenler eğitim sistemindeki sorunlara dikkat çekmek amacıyla bugün iş bırakma eylemi için Cumhuriyet Meydanı’nda toplandı. Eğitim Sen üyeleri ‘Grevdeyiz’ pankartı açarken Türk Eğitim Sen üyeleri ise üzerlerinde çeşitli yazılar yazan çok sayıda döviz taşıdı. Eğitim Sen adına basın açıklaması yapan Şube Başkanı Orhan Gökçek, eğitim sistemini eleştirerek, şöyle dedi;

  "Milli Eğitim Bakanlığı’nın sadece son birkaç ay içinde gündeme getirdiği konular, siyasal kadrolaşma girişimleri, yapılan yasa ve yönetmelik değişiklikleri ile attığı tehlikeli adımlar, 2014-15 eğitim öğretim yılının eğitim emekçileri, öğrenciler ve veliler açısından son derece zorlu ve çetin mücadelelerle geçeceğini gösteriyor. Bu anlamıyla bugün yaptığımız grev, önümüzdeki dönem eğitim alanında yürüteceğimiz mücadele açısından önemli bir başlangıç olarak değerlendirilmeli"

  İsyanın doruğa çıktığı gündür

  Eğitim Sen’in açıklaması ardından Türk Eğitim Sen adına basın açıklamasını şube başkanı Hakan Akkaya yaptı. Bu günün Milli Eğitim’deki haksızlara karşı isyanın doruğa çıktığı gün olduğunu söyleyen Akkaya, şöyle konuştu:

  "Eğitimine önem vermeyen, eğitimcisini siyasi ihtirasları uğruna bir kalemde harcayan, katılımcılık yerine, ‘benim dediğim olacak’ anlayışını dikte ettiren, nitelikli eğitimi sağlamak yerine kendisi gibi düşünmeyenlere ayak kaydırma operasyonu yapanlar, bugün MEB’i batağa sapladı. Tek derdimiz eğitim çalışanlarının daha huzurlu ve eğitim hizmetinin verimli olması. Sendikamızın bu eylemi bir uyarı niteliğinde. Bu ülkeyi yönetenler aklını başına almalı. Aksi halde bu eylemlerimiz bir son olmayacak, sürekli eylemlilik süreci başlatılacak. En kısa sürede isteklerimize cevap bekliyoruz, alacağımız cevap eylemlerimizi de şekillendirecek. Biz sözümüzü söyledik, duyan duymayan kalmasın."

  500 bine yakın öğretmen bugün derse girmiyor
  Antalya’da öğretmenler iş bıraktı

  Antalya’da bir günlük iş bırakma eylemi yapan Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim- Sen) üyesi öğretmenler, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yürüdü. Eylemde ortaöğretimde türbanı serbest bırakan düzenleme de pankartlarla protesto edildi.

  Eğitim- Sen üyesi öğretmenler sabah saatlerinde Tonguç Caddesi’nde toplanmaya başladı. Sayıları 1000’e ulaşan Eğitim- Sen üyeleri, buradan İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne doğru yürüyüşe geçti. Polisin uzaktan takip etmeyi tercih ettiği eylem boyunca öğretmenler sloganlarıyla iktidarın eğitim politikalarını eleştirdi.

  Ortaöğretimde türbanı serbest bırakan Milli Eğitim Bakanlığı’nın yönetmelik değişikliğine yönelik tepkiler de dövizlere yansıdı. Öğretmenler, ‘Başörtüsü özgürlük değil’, ‘Eğitim sorunlarını başörtüsü gizleyemez’, ‘Din ve inanç istismarına son’ yazılı pankartlar taşıdı.

  Eğitimciler yürüyüşün ardından İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaptı. Eğitim- Sen Şube Başkanı Kadir Öztürk’ün okuduğu açıklamada, "Doğrudan inanç istismarı şeklinde gündeme getirilen her lisede mescit açılmasının zorunlu hale getirilmesi ve son olarak kılık kıyafet yönetmeliğinde yapılan değişiklikle bütün okullarda başörtüsünün serbest bırakılması okullarda velileri ve öğrencileri karşı karşıya getirecek uygulamalar olarak dikkat çekiyor. İktidarın bir sonraki hedefi karma eğitimi tamamen ortadan kaldırmak" dedi.

  Antalya’da öğretmenlerin eylemi olaysız sona erdi.

  500 bine yakın öğretmen bugün derse girmiyor

  Marmaris’te öğretmenlerden iş bırakma eylemi

  Muğla’nın Marmaris İlçesi’nde, Türk Eğitim Sen ve Eğitim Sen üyesi öğretmenler, iş bırakma eylemi yaptı. Son dönemde eğitimde yapılan değişiklikler, basın açıklamasıyla eleştirildi.

  Eğitim-Sen üyesi 80 öğretmen, bugün saat 11.00’de Atatürk Anıtı önünde toplandı. Grup adına açıklamayı yapan Eğitim-Sen Marmaris Temsilcisi Altan Kumbasar, şöyle dedi:

  "Eğitimdeki kaosa dikkat çekmek için bir günlük iş bırakıyoruz. 12 yıldır, devlet okulları sorunları ile baş başa bırakılırken, her fırsatta özel okullara yönelik teşvik politikaları uygulandı. Özel okulların yıllardır doğrudan kamu kaynaklarıyla desteklenmesinin arkasında, eğitimde yaşanan ticarileştirme sürecini hızlandırmak ve paralı eğitimi yaygınlaştırmak var. Bugüne kadar özel okullara vergi teşvikleri ve çeşitli kalemlerde indirimler yapıldı, devlet okullarının istekleri dikkate alınmadı, özel okulların istekleri hükümet ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından anında yerine getirildi. Devlet kendi okullarına hizmetli bulamazken halktan toplanan vergilerin özel okullara 'Öğrenim desteği' adı altında kaynak aktarılması, her şeyden önce herkese eşit ve parasız eğitim hakkının ihlali anlamına geliyor. Yıllarca haklarımız torba yasalarla tırpanlanmış, kamuda giderek yaygınlaşan esnek çalışma, angarya ve performans değerlendirme uygulamaları ile iş güvencemiz doğrudan hedef haline getirildi. Bu nedenlerden dolayı bugün Eğitim Sen olarak bir günlük iş bırakma eylemi yaptık."

  Basın açıklaması sırasında ‘Savaşa değil eğitime bütçe’, ‘Torba yasa dediniz, hakkımızı yediniz’ sloganları atan öğretmenler, müzik eşliğinde halay çekti. Öğretmenlerin halayına ilçede tatilini yapan bazı turistlerinde katılması ilginç görüntüler oluşturdu. Öğretmenler, halayın ardından meydandan ayrıldı.

  Öte yandan, iş bırakan Türk Eğitim Sen’e üye öğretmenlerin de daha sonra basın açıklaması yapacağı belirtildi.

  500 bine yakın öğretmen bugün derse girmiyor

  Sinop’ta da eğitimciler eylem yaptı

  Sinop’ta iş bırakma eylemi yapan öğretmenler, Valilik binası önünde basın açıklaması yapmak isteyince, polis gruba müdahale etti. Çıkan olaylarda polis, biber gazı sıktı. Bir çok öğretmen gazdan etkilenirken, bir kişinin başına da biber gazı fişeği isabet ederek yaralandı.

  Bugün Sinop’ta Öğretmenevi önünde eğitimde yaşanan sorunlar gerekçesiyle bir grup eğitimci, iş bırakma eylemi yaptı. Milli Eğitim Müdürlüğü önüne kadar yürüyen grup, Valilik binası önünde basın açıklaması yapmak istedi. Türkiye Kamu-Sen Sinop İl Başkanı Metin Süren, Türk Eğitim-Sen Sinop Şube Başkanı Turgay Şen, KESK Eğitim-Sen Sinop Şubesi Başkanı Seyfi Çelebi başkanlığındaki grubun, ‘Siyasi kadrolaşma ve zorunlu rotasyon girişimlerine son verilmesi, eğitimde yaşanan sorunlara kalıcı çözümler üretilmesi için 24 Eylül’de grevdeyiz" sloganı ile basın açıklaması yapmak istemesine polis izin vermedi.

  Polisle grup arasında tartışma çıktı. Olayların büyümesi üzerine polis gruba biber gazı ve tazyikli su sıktı. Bir kadın gösterici, polisin attığı biber gazı fişeğinin başına isabet etmesi sonucu yaralanarak Sinop Atatürk Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Bir çok kişi de biber gazından etkilendi.

  Etiketler: okul müdürü , egitim
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı