Gündem Haberleri

GÜNDEM

  500 bin şişelik hologram çalındı

  İzmir
  02.03.2005 - 12:16 | Son Güncelleme:

  İstanbul’da beş kişinin ölümüne neden olan kaçak rakı paniği sürerken, İzmir rakı fabrikasından geçtiğimiz yaz 20 bin metre rakı hologramların çalındığı ortaya çıktı. Çalınan filigranların, toplam 500 bin şişe sahte rakıyı markalayabileceği anlaşıldı. İzmir Emniyeti ise bu filigranların bazılarının körlüğe ve ölüme yolaçabilen kaçak rakılarda kullanıldığını belirledi.

  Emniyet güçlerinin Türkiye çapında gerçekleştirdiği operasyonlar artarken İzmir’deki fabrikadan geçen yaz sonu çalındığı anlaşılan 20 bin metre filigranın izi geçtiğimiz günlerde bulundu. Çalınan hologramlardan bazıları piyasaya sunulan rakılar da ele geçti.

  Her şişede 4 santimetrelik filigran kullanıldığını belirten uzmanlar, ‘Bunlarla toplam 500 bin şişe markalanabilir’ dedi. Bu organizasyonun bir şebeke tarafından yürütüldüğü ifade edilirken, elebaşı olarak nitelendirilen kişinin İstanbul’da olduğu ve arandığı ifade edildi.

  BÜYÜKŞEHİRLER ALARMDA

  Geçtiğimiz aylarda çalınan hologramlar nedeniyle piyasadaki kaçak rakı miktarının arttığını belirten İzmir Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, İstanbul ve İzmir başta olmak üzere büyükşehirlerde alarma geçerken vatandaşların kuşkulandıkları satış noktalarını güvenlik birimlerine bildirmelerini istedi. İstanbul ve İzmir’de son aylarda emniyet güçlerinin gerçekleştirdiği operasyonlar sonucu yüzlerce şişe kaçak rakı ele geçirildi.

  AÇIK RAKI İÇMEYİN

  Piyasada binlerce şişe sahte rakı bulunduğunu vurgulayan İzmir Emniyet Müdürlüğü yetkilileri sahte rakı üretiminde hammadde olarak değerlendirilen metil alkolün kullanımının denetim altına alınması gerektiğini söyledi. Tekel’in alkollü içecekler bölümünün bir yıl önce özelleştirildiğini ve piyasada kaçak rakı oranının giderek arttığını açıklayan yetkililer, özellikle açıkta rakı satan restoranların ve benzeri işyerlerinin denetlenmesi gerektiğini söyledi.

  Öte yandan, İzmir’deki kaçak rakı operasyonlarının aralıksız sürdüğünü belirten Emniyet Müdürü Halil Tataş ta hologram hırsızlığının yarattığı sakıncalara dikkat çekti. Tataş, vatandaşların bu konuda kuşkulandıkları durumları emniyet birimlerine iletmelerini istedi.

  Hürriyet’in edindiği bilgilere göre hologram hırsızlığını gerçekleştiren kişilerden bazıları yakalanarak gözaltına alındı. Bu kişilere destek olan firma bünyesinde görevli personelin işten çıkarıldığı ve haklarında adli soruşturma başlatıldığı belirlendi.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı