500 bin öğrenci tasarruf etmeyi öğrenecek

Hürriyet Haber
15 Aralık 2014 - 00:59Son Güncelleme : 12 Aralık 2014 - 12:06

Doğuş Grubu’nun kurucu destekçisi olduğu, Milli Eğitim Bakanlığı, Para Durumu, Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği’nin (FODER) katkılarıyla yürütülen “3 Kumbara Finansal Okuryazarlık Eğitimi Programı”, 2014-2015 öğretim yılında da Türkiye’nin dört bir yanındaki öğrencilere eğitim vermeyi sürdürüyor.

Aile bütçesinde önemli bir yere sahip olan çocuklara tasarruf kavramını ve önemini anlatmak, onları tasarrufa yönlendirmek amacıyla 2012 yılında başlatılan “3 Kumbara Finansal Okuryazarlık Eğitimi Programı” kapsamında bugüne kadar Türkiye genelinde 22 ilde 112.000’in üzerinde öğrenciye ulaşıldı.

2017 yılında tamamlanması planlanan proje ile toplamda 500.000 çocuğa eğitim verilmesi hedefleniyor. Uygulanan eğitim programını yakından incelemek ve öğrencilerle bir araya gelmek amacıyla Doğuş Grubu CEO’su Hüsnü Akhan ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, geçtiğimiz günlerde İstanbul Kağıthane İmece İlkokulu’na bir ziyaret gerçekleştirdiler.

Eğitimler süresince öğrencilere tasarruf, hedef belirleme ve hedefe ulaşma konuları sistematik bir şekilde aktarılırken, öğretmenler ve ebeveynlerinin de eğitim sürecinden faydalanması sağlanıyor. 3 Kumbara Finansal Okuryazarlık Eğitimi Programı kapsamında yürütülen çalışmalar, eğitici tiyatro gösterileriyle de desteklenerek keyifli bir etkinliğe dönüşüyor.

2017 sonunda 500 bin çocuk hedefi

Başladığı 2012-2013 öğretim yılından bu yana başarılı sonuçlar elde eden programı yakından incelemek ve çocuklarla bir araya gelmek üzere Doğuş Grubu CEO’su Hüsnü Akhan ve Milli Eğitim İl Müdürü Muammer Yıldız, eğitim programının İstanbul’daki uygulama merkezlerinden, Kâğıthane’de bulunan İmece İlkokulu’nu ziyaret ettiler.

500 bin öğrenci tasarruf etmeyi öğrenecek

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Doğuş Grubu CEO’su Hüsnü Akhan, “Doğuş Grubu olarak kurumsal sosyal sorumluluk stratejimiz çerçevesinde; toplumun refah düzeyini geliştirmek ve gelişimin ekonomik, kültürel, sosyal ve çevresel açıdan sürdürülebilirliğini sağlamak üzere çeşitli projeler yürütüyoruz. Bu kapsamda başta çocuklar ve kadınlar olmak üzere, toplumun tüm bireylerinde finansal okuryazarlık bilincini artırmanın sürdürülebilir kalkınmaya verilecek en büyük destek olduğuna inanıyoruz. Nüfusu her geçen gün artmakta olan dünyamızda, doğal kaynaklarda yaşanan yetersizlikler sonucu, toplumların finansal okuryazarlık düzeylerini yükseltmek ve tasarruf bilincinin yayılmasını sağlamak tüm ülkelerin ekonomik ve sosyal politikaları arasında ön sıralarda yer almaktadır. Biz de Doğuş Grubu olarak bireylerin gelirlerini, birikim ve yatırımlarını akıllıca değerlendirip bütçelerini doğru yönetme yetkinliğini artırmaya yönelik iki ayrı finansal okuryazarlık projesi yürütüyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın desteğiyle yürüttüğümüz, bir diğer önemli proje olan “3 Kumbara Finansal Okuryazarlık Eğitimi Programı” ile de ülkemizin çeşitli bölgelerinde bulunan ilkokul 4. sınıf öğrencilerine finansal okuryazarlık eğitimi veriyoruz. Eğitimler sadece çocukları değil, veli ve sınıf öğretmenlerini de kapsıyor. Program çerçevesinde hayal, hedef, para, birikim, tasarruf, istek, ihtiyaç gibi kavramlar derinlemesine öğretiliyor. 2012- 2013 eğitim yılında başladığımız bu proje ile 2017 sonunda ülke çapında 500 bin çocuğa ulaşmayı hedefliyoruz “dedi.

Konuyla ilgili açıklama yapan İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Muammer Yıldız ise yaptığı konuşmada; ‘Sonuçlarını bu kadar net görebildiğimiz ve çocuklarımızdaki pozitif etkisine yakından tanık olduğumuz bu projeyi desteklemekten mutluluk duyuyoruz. Geleceğimiz olan çocuklarımıza yönelik böyle etkili ve önemli projelerin çok anlamlı olduğunu düşünüyor ve sayılarının artmasını diliyoruz. Şunu da unutmamalıyız ki; çocuklarımızı eğitmek aynı zamanda velilere de dokunmak, daha çok aileye bu bilinci aşılamak anlamına gelmektedir. Bu sebeple, 3 Kumbara Finansal Okuryazarlık Eğitimi Programı’nın daha fazla çocuğa ulaşması bizlerin de en büyük temennisidir’ şeklinde konuştu.

Öğrencilere tiyatro oyunları eşliğinde eğitim

Program kapsamında düzenlenen eğitimlerin ölçme ve değerlendirme işlemleri, akademisyenler ve uzmanlar tarafından yapılıyor. Eğitim programının sonuçlarının gerçekleşme düzeyini ve etkisini ölçmek, anlamlı farklılıkları tespit etmek için eğitim öncesi ve sonrası öğrencilere ön ve son testler uygulanıyor. 2013-2014 yılında gerçekleştirilen eğitimlere katılan öğrencilerin yüzde 65’i tasarruf etmeyi öğrenirken, yüzde 71’inin de kendi bütçelerini etkin biçimde kullanmaya başladığı görüldü. 3 Kumbara Finansal Okuryazarlık Eğitimi Programı; etki analizi rapor sonuçları, eğitmenlerin görüşleri ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın yorumları doğrultusunda geliştiriliyor. Eğitim sırasında öğrencilere, içerisinde birikimlerini doğru kullanmalarını teşvik edecek 3 Kumbara eğitim kitleri veriliyor. Eğitim çalışmalarına destek amacıyla, İstanbul’daki okullarda bir de 3 Kumbara tiyatro oyunu sahneleniyor.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı