Gündem Haberleri

GÜNDEM

  500 bin dolarlık Hizbullah şatosu

  Hürriyet Haber
  14 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 14 Şubat 2000 - 00:01

  HİZBULLAH'ın öldürülen lideri Hüseyin Velioğlu'nun Mardin'de ortaya çıkarılan görkemli şatosu için 500 bin dolar ödemiş olması herkesi şaşırttı. Örgütün karargáhı olarak kullanılan 2 katlı ve 20 odalı saray yavrusu görkemli binada, kapalı devre güvenlik sistemi bile kurulmuş.

  Velioğlu'nun yanı sıra örgütün kilit isimlerinden Edip Gümüş'ün de bir süre ailesiyle yaşadığı Mardin'deki örgüt karargáhı, militanların ifadeleri sonrası ortaya çıkarıldı.

  Yine militanların ifadelerinden, bir şatoyu andıran ve çift giriş çıkışı bulunan örgüt karargahına 500 bin dolar harcandığı, şura toplantılarının burada yapıldığı belirlendi. Hizbullah lideri Velioğlu ile Edip Gümüş'ün çok önemli kararları bu karargáhta aldıkları, önemli görüşmeleri burada yaptıkları da militanlarının ifadelerinde yer aldı.

  Polisin elde ettiği bilgilere göre, malikhane görünümündeki Mardin'deki bu örgüt evi, Hizbullah'ın önemli parasal kaynağa sahip olmaya başladığı 1994 yılında alındı ve tepeden tırnağa restore edildi. 2 girişi olan ve 2 katında tam 20 oda bulunan evde kapalı devre güvenlik sistemi kurulu.

  Birçok cinayet ve eylem kararının verildiği bu şatoda, lüks döşenen 20 odanın yanında masa tenisi, basketbol potası ve kondüsyon aletlerinin bulunduğu bölümler de bulunuyor.

  Hizbullah'ı bir süre Mardin'den yöneten Velioğlu ve örgütün üst düzey yöneticilerinin bu karargáhta eğitim çalışması ve spor yaptıkları militanlarının ifadelerinde yer aldı.

  Hizbullah'ın Mardin'deki bu karargáhı, dün sabah mühürlendi. Polislerin devriye gezdiği binaya kimsenin yaklaşmasına izin verilmiyor.

  Karargáhta salıncak

  Hizbullah'ın Mardin'deki görkemli karargahında salıncaklar da dikkati çekiyor. Örgüt üst düzey yöneticilerinin, çevrede oturanların dikkatini çekmemek için bu şatoda zaman zaman aileleriyle birlikte oturarak, binanın örgüt karargáhı olarak kullanıldığını gözlemeye çalışmış. Hatta şatonun bahçesine çocuklar için salıncaklar bile kurulmuş.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı