« Hürriyet.com.tr
MENÜ

50 yıllık sır; Almanlar dopingli

Almanya'da 50 yıl önce kazanılan Dünya Futbol Şampiyonluğu'na gölge düştü. Alman tarihçi Guido Knopp'un yaptığı araştırma sonucu ortaya çıkan tarihi bir sır, ülkede şok etkisi yarattı.

İsmail EREL / FRANKFURT
SON GÜNCELLEME
Knopp, Alman futbolcuların Macaristan'ı 3-2 yendikleri final maçında doping aldıklarını öğrendiğini açıkladı. Finalde oynayan ve hala hayatta olan bazı futbolcularla görüştüğünü anlatan Knopp, bazı futbolcuların olayı doğruladığını ileri sürdü. Knopp, yardımcı teknik direktör Albert Sing'in sözlerine de yer verdiğini ve Sing'in, ‘‘Doping alındı’’ dediğini kaydetti.

27 Nisan’da ekranda

Araştırmanın sonuçlarını ve 1954 yılında elde edilen efsane şampiyonluğun tüm hikayesini 27 Nisan'da Alman devlet ikinci televizyon kanalı ZDF'de yayınlanacak olan ‘‘Gerçek Hikaye’’ isimli belgeselde göstereceğini belirten Knopp, büyük tepki gördü. Ünlü tarihçi futbolcuların, ‘‘Artık söyleyebiliriz. İçinde ne olduğunu bilmediğimiz iğneler yapıldı’’ sözlerinin de yayınlanacağını söyleldi.

Üzüm şekeri varmış

Olayın başkahramanı olan teknik direktör yardımcısı Albert Sing ise, iğnelerde doping maddesi bulunduğunu ileri sürüyor. Dönemin futbolcusu Horst Eckel (72), doping iddialarını sert bir dille yalanlarken, ‘‘Herşeyi yeniden sorgulamak, o maça, şampiyonluğumuza, galibiyetimize şüpheyle bakmak terbiyesizlik. O iğnelerde üzüm şekeri vardı’’ dedi. Eckel, 27 Nisan 2004'te yayınlanacak belgeselden sonra insanların, ‘‘Bunlar doping aldığı için Dünya Şampiyonu oldular’’ demeleri halinde kendini savunacağını söyledi.

Doktordan yalanlama

50 yıl önceki Alman Milli Takımı'nın doktoru olan Profesör Dr. Franz Loogen (85) de ‘‘şüpheli iğnelerin’’ içinde üzüm şekeri bulunduğunu belirterek, doping iddialarının asılsız olduğunu ileri sürdü. Üzüm şekerinin ‘‘sıvı halde’’ verildiğini kaydeden Loogen, ‘‘İğnelerin içinde Glukoz maddesi yoktu. Ben oyunculara C vitamini iğnesi yaptım. Bu iğneyi de maçlardan önce değil, iki maç arasındaki dinlenme döneminde yaptım’’ açıklamasında bulundu.

Puskas doping kokusu almıştı

GAZETECİ
Astolfo Cagnacci'nin 1998'de yayınladığı Pays du Foot (Futbol Ülkeleri-Autrement, Paris 1998) adlı kitabında Puskas'ın görüşlerine yer verdi. Macarların ünlü kaptanı Ferenc Puskas'ın Alman soyunma odasının yanından geçerken, odanın adeta eczane gibi koktuğunu, rakiplerin sahaya dopinglı çıktığını ve bunu söyleyemediklerini ifade etti.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler