Gündem Haberleri

  50 yıllık İngilizce bir gazete olağanüstü

  Hürriyet Haber
  27.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hürriyet Daily News’un, 50’nci yıl resepsiyonunda Cumhurbaşkanı Gül “Dünya, Türkiye’de olanları bizim gözümüzden okuma fırsatı buluyor’’ dedi.

  HÜRRİYET Daily News, kuruluşunun 50’nci yıldönümünü, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de katıldığı bir resepsiyonla kutladı. Gül, Rixos Otel’de düzenlenen 50. yıl resepsiyonuna katılma nedenini, “İngilizce bir gazetenin 50 yıl kesintisiz yayın yapması olağanüstü bir şey” sözleriyle ifade etti. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun da konuklar arasında yer aldığı resepsiyonda Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı da bir konuşma yaptı.
  Dünya, bizim gözümüzle görüyor /images/100/0x0/55eabb4df018fbb8f8932097
  Cumhurbaşkanı Gül, İngilizce gazetenin önemine dikkat çekerek, “Dünya Türkiye’de olup bitenleri bizim gözümüzden okuma fırsatı buluyor, oysa daha önce Türkiye yabancılar gözünden dünyaya anlatılırdı, ben de buna çok üzülürdüm. Bu nedenle Türkiye’de İngilizce başta olmak üzere başka dillerde yayın yapan birçok kuruluşu teşvik ettim” dedi. Cumhurbaşkanı Gül, Hürriyet Daily News için Doğan Grubu’nun fedakarlık yaptığını vurgulayıp şöyle dedi: “Doğan Grubu önemli bir şey yapıyor. Tirajının artmasını istiyorum. İnternet sitesi çok daha fazla takip ediliyor. Türkiye’de olup bitenler dünya tarafından dikkatle izleniyor. Türkiye heyecan uyandırıyor. Çünkü takip edilmeye değer bir ülke.” Van depreminde Türkiye’nin büyük bir acı yaşadığını belirten Gül, 19 yayın kuruluşunun ortak yardım yayını yapması dolayısıyla memnuniyetini dile getirdi ve bunun kardeşlik duygularının zayıflamadığının da göstergesi olduğunu söyledi.
  Trajedinin ve umudun sembolleri
  Vuslat Doğan Sabancı da, Van’da yirmili yaşlarda 63 genç öğretmenin depremde enkaz altında kaldığını anımsattı. Bu tür trajedilerin sembolleri olduğunu /images/100/0x0/55eabb4df018fbb8f8932099belirten Vuslat Doğan Sabancı, depremde yaşamını yitiren kadın öğretmenlerin sembol olduğunu söyledi. Vuslat Doğan Sabancı, “Bu öğretmenler, kadınların ne kadar vatanperver, çalışkan ve idealist olduğunu da bizlere gösterdi” dedi. Sabancı, 14 günlük Azra bebeğin de 47 saat sonra kurtarılmasının “umudun” sembolü olduğunu vurguladı.

  Sergiyi gezdiler

  Gül, Kılıçdaroğlu ve Aydın Doğan, Hürriyet Daily News’un 50 yılından manşetlerin yer aldığı sergiyi gezdi. Zaman zaman gülerek izlenilen sergide, gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Murat Yetkin, Cumhurbaşkanı ve CHP liderine açıklamalarda bulundu.

  KONUKLAR/images/100/0x0/55eabb4df018fbb8f893209b

  HÜRRİYET Daily News’un 50’nci kuruluş yıldönümü resepsiyonunda Cumhurbaşkanı Gül’ün yanı sıra çok sayıda konuk da yer aldı: CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, AB Bakanı Egemen Bağış, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan, Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, Mehmet Ali Yalçındağ, Esas Holding Yönetim Kurulu üyesi Ali Sabancı, Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yahya Üzdiyen, Doğan Holding Yönetim Kurulu üyesi Taylan Bilgel, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu, Hürriyet Gazetesi yazarları Ertuğrul Özkök, Taha Akyol, Sedat Ergin, Hürriyet Daily News Genel Yayın Yönetmeni Murat Yetkin, Radikal Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can, milletvekilleri, bürokratlar, büyükelçiler, gazeteciler.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı