ANKARA HABERLERİ

50. yılda 50 eserle Türk inşaatının öyküsü

Hürriyet Haber
01.07.2007 - 00:00Son Güncelleme :

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası’nın Cumhuriyet tarihinde öne çıkan 50 mühendislik eserini belirlediği proje kapsamındaki ’50. Yılda 50 Eser Sergisi’, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından açıldı. Sergi, 16 Temmuz’a kadar görülebilecek.

Hürriyet Haber

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türk Mühendis ve Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) İnşaat Mühendisleri Odası tarafından düzenlenen "50. Yılda 50 Eser Sergisi"ni açtı.

Odanın 50. kuruluş yıldönümü çerçevesinde hazırlanan proje ile "Türkiye Cumhuriyeti döneminde gerçekleştirilen mühendislik eserlerinden öne çıkan 50 tanesi" belirlendi. Eserlerin tanıtıldığı bir kitabın basıldığı çalışma kapsamında, fotoğraf sergisi de düzenlendi.

Serginin açılış töreninde konuşan Demirel, çalışmanın büyük önem taşıdığını belirterek, ülkenin gelişiminde imar ve inşanın oynadığı role vurgu yaptı.

Atatürk’ün ülkeyi kurarken 3 ana hedef ortaya koyduğunu kaydeden Demirel, ülkenin "çağdaş", "medeni" ve "zengin" olması için her kesimin büyük çaba gösterdiğini ve ülkenin kuruluş sürecinde içinde bulunduğu yoksulluktan kurtulabilmek için imar ve inşa gerektiğini anlattı. Demirel, bugün gelinen noktada Türkiye’nin inşa gücünün dünyada 10. sırada bulunuduğuna dikkati çekti.

DEMİREL’İN TEMENNİSİ

Proje kapsamındaki eserlerin yalnız ülke sınırları içindeki çalışmaları kapsadığına, yurtdışındakilerin dışarda bırakıldığına işaret eden Demirel, bu 50 eserlik kapsama bir çok mühendislik eserinin daha girmesinin insanın içinden geçtiğini, sayının hiçbir koşulda yeterli gelmeyeceğini kaydetti. Bolu Tüneli, Zigana Tüneli, Urfa Tüneli, Borçka-Suçatı Yolunun bu çalışmalardan bazılarını oluşturduğunu belirten Demirel, ülkedeki güzel kasabaları, Şanlıurfa, Selçuk, Dicle, 100. Yıl, Atatürk gibi üniversitelerin kampuslerini de kapsamda görmeyi istediğini anlattı.

GAP’IN TAMAMLANMASI

"Bu topraklarda ne yaptınız; mesela Romalılar şunları yaptı, Osmanlılar şunları yaptı, siz ne yaptınız derlerse? Bizim gösterecek çok şeyimiz var ama bizim göstereceğimiz şeylerin çoğu ekonomik karakterlidir. Ben bunlardan bir tanesinden bahsedeceğim o da GAP projesidir" diyen Demirel, proje hakkında çeşitli bilgiler verdikten sonra "Türkiye’nin herşeyi yapmaya kalkmaması, gücü nispetinde hareket etmesi ve başladığı işleri de makul zamanda bitirmesi" gerektiğini kaydetti. O zaman zenginleşmenin devam edeceğini ifade eden Demirel, GAP Projesinin tamamlanmasının önemini vurguladı.

SERGİYİ DEMİREL AÇTI

Oda Başkanı Taner Yüzgeç de proje ile "cumhuriyetin ve inşaat mühendisliğinin ortak sürecine anlam ve derinlik katmak istediklerini" belirterek, "Seçilen 50 eser, ilk yatırımdan bugünün teknolojisinin kullanıldığı projelere kadar Türkiye Cumhuriyetinin ve inşaat mühendisliğinin öyküsünü bizlerle buluşturuyor" dedi.

Yüzgeç, çalışmanın, inşaatçıların hem kendi mesleklerine hem de cumhuriyete sahip çıkma çabası olarak değerlendirilmesini istedi.

TMMOB İnşat Mühendisleri Odası’nda düzenlenen sergi, 16 Temmuz’a kadar görülebilecek. Eserler daha sonra İnşaat Mühendisleri Odası’nın yurt genelindeki şubelerinde açılacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde 50. yılda 50 eserle Türk inşaatının öyküsü haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

25 Nisan 2018, Çarşamba
 • İmsak
  04:17
 • Guneş
  05:50
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  16:38
 • Akşam
  19:43
 • Yatsı
  21:10
Sayfa Başı