Gündem Haberleri

  50 yıl sonra yeniden yola çıktı

  A.A
  26.10.2011 - 13:52 | Son Güncelleme:

  Türkiye ile Federal Almanya arasında imzalanan iş gücü değişim anlaşması kapsamında ilk kez 1961 yılında Sirkeci'den Münih'e kalkan tren, TRT Türk'ün projesi kapsamında 50 yıl sonra yeniden hareket etti.

  Sirkeci Garı'nda düzenlenen törenin ardından “Almanya treni”ne binen TBMM Başkanı Cemil Çiçek, milletvekilleri, gazeteci ve köşe yazarları ile Almanya'ya ilk kez göç eden vatandaşlar arasında yer alan 40 kişi, saat 12.30'da uğurlandı.  

  50 YIL SONRA YOLLARDA / FOTO GALERİ

  Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğünün desteğiyle hazırlanan tren, Bulgaristan'ın Plovdiv, Sırbistan'ın Belgrad, Hırvatistan'ın Zagreb ve Avusturya'nın Salzburg kentlerinde duracak. Tren, 30 Ekim'de Münih'te törenle karşılanacak.

  TBMM Başkanı Cemil Çiçek, yurt dışında  yaşayan Türk vatandaşlarının oy kullanma sorununa değinerek, “Yüksek Seçim  Kurulu, sorumluluğunu idrak etmeli, yasada eksikliği varsa, yetki eksikliği  varsa, imkan eksikliği varsa hiç vakit kaybetmeden TBMM'ye bu taleplerini  iletmeli, bundan sonraki ilk yapılacak seçimde vatandaşlarımız orada bulundukları  yerlerde oylarını kullanabilmeli” dedi.

  Türkiye ile Federal Almanya arasında imzalanan İş Gücü Değişim Anlaşması  kapsamında ilk kez 1961 yılında Sirkeci'den Münih'e kalkan tren, TRT Türk'ün  projesi çerçevesinde, 50 yıl sonra yeniden yola çıktı. Sirkeci Garı'nda  düzenlenen uğurlama töreninde konuşan Cemil Çiçek, 50 yıl önce Almanya'ya işçi  olmak için yollara düşen bir kuşağın sürecini anlamak için bugün burada  bulunulduğunu söyledi.

  Konuşmasında, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının oy kullanma  sorununa da değinen Çiçek, şöyle devam etti:

  “Bugün vatandaşlarımızın bulundukları ülkelerde oy kullanma hakkını  veremeyişimiz ciddi bir eksikliktir ve bizim bir ayıbımızdır. Hem bizim hem de
   öbür taraftakilerin. En başta Almanya  olmak üzere hepimizin, bu sorunu çözmesi lazım. Aradan 50 yıl geçmesine rağmen, 3. dünya ülkeleri oralarda oy kullanma  hakkını elde ederken, karşımıza çıkarılan zorlukları anlamak mümkün değildir. Biz  yasasını çıkardık. Bugün buradan bir defa daha ifade ediyorum. Seçimlerin  üzerinden birkaç ay geçti. Yüksek Seçim Kurulu, sorumluluğunu idrak etmeli,  yasada eksikliği varsa, yetki eksikliği varsa, imkan eksikliği varsa, hiç vakit  kaybetmeden TBMM'ye bu taleplerini iletmeli, bundan sonraki ilk yapılacak seçimde  vatandaşlarımız orada bulundukları yerlerde oylarını kullanabilmelidir. En başta  Almanya olmak üzere bu en temel insan hakkının kullanımı kolaylaştırılmalıdır,  fazla da mazeret üretilmemelidir. Bunu buradan bu vesileyle ifade etmek  istiyorum.”
          

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı