Gündem Haberleri

GÜNDEM

  50 özürlüye 200 polis

  Hürriyet Haber
  03.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sorunlarını anlatmak için Başbakanlığa yürüyen 50 görme özürlüye tam 200 polis müdahale etti. Sloganlar atan özürlüler, Muhtaç Özürlü Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun Taslağı'nın bir an önce yasalaşmasını istediler.

  DÜNYA Özürlüler Haftası, Başbakanlık binasına gelen özürlülerin, hükümet ve TBMM'yi protestosu ile başladı. Ancak, sorunlarını anlatabilmek için Başbakanlık binasına yürüyen özürlüler, polis engeliyle karşılaştı. Yaklaşık 50 kişilik özürlü grup için 200 polisin önlem alması dikkat çekti. Hükümet temsilcileri, özürlüler günü nedeniyle mesajlar yayınlayarak, ‘‘Sorunlara çözüm’’ sözü verirken, özürlüler dün protesto gösterisi için bir araya geldiler. Körler Federasyonu ve Altı Nokta Körler Derneği'ne üye özürlüler, dün Başbakanlık önünde buluştular. Sloganlar atan özürlüler, Muhtaç Özürlü Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun Taslağı'nın bir an önce TBMM Başkanlığı'na sunularak yasalaşmasını istediler. Özürlülerin temsilcileri, bu istemlerini bir dilekçe ile Başbakanlığa ilettiler.

  40 BİN KADRO AÇIK

  Devlet Bakanı Şuayip Üşenmez, kamu kesiminde özürlüler için açık bulunan 40 bin memur kadrosunun doldurulması konusunda çalışmalar yaptıklarını bildirdi. Özürlüler sorununun, temelde bir insan hakları sorunu olduğunu ifade eden Üşenmez, özürlü istihdam etme yükümlülüğünün yüzde 3'e çıkarılması ve para cezalarının artırılmasından sonra yaklaşık 4 bin özürlünün işe yerleştirildiğini anımsattı. Üşenmez, özürlülerle ilgili olarak hazırlanan bir yasa taslağının, görüşleri alınmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlara gönderildiğini de kaydetti.

  Gözaltıcı Vali: Genelgeyi uyguladım

  TÜRKİYE'de önceki gün yaşamı durduran kamu çalışanlarının eyleminde en çok gözaltının yaşandığı kent olan Zonguldak'ta sert tavrıyla dikkati çeken Vali İsmet Metin, ‘‘İçişleri Bakanlığı'nın genelgesini uyguladım’’ dedi. Metin, önceki günkü eylemden sonra kamu kurum ve kuruluşları ile belediyeler ve daire müdürleriyle bir toplantı yapıp, yetkililerden memur eylemine katılanların tek tek isim listesinin çıkarılıp kendisine verilmesini istedi. Metin, eyleme katılan memurlar hakkında gerekli yasal işlemin yapılacağını belirterek, ‘‘Biz İçişleri Bakanlığı'nın emir-komuta zincirini gerçekleştirdik. Yasaların gereğini yapacağız’’ diye konuştu. Kamu-Sen Şube Başkanı Salih Alemdar ile Alaplı'da gözaltına alınan 3 memur mitinglerin sona ermesiyle, Ereğli'de gözaltına alınan 185 kişiden 180'i de önceki akşam saatlerinde serbest bırakıldı.

  KÖTÜ MUAMELEYE PROTESTO

  Ereğli'de gözaltına alınan ve yapılan sorgulamalarından sonra serbest bırakılan kamu çalışanları Emniyet Müdürlüğü binasının 300 metre uzağındaki Eğitim-Sen Şube Başkanlığı binasına kadar miting akşamı slogan atıp yürüyerek protestoda bulundu. Ereğli Kaymakamı Mustafa İngenç, İlçe Emniyet Müdürü Ali Çetkin ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Çağırıcı'yı protesto eden memurlar, kendilerine yapılan anti-demokratik davranışı kınadıklarını söylediler.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı