Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

50 milyon Euro verdik, 500 bin saç şekillendirici aldık

SON 6 yılda geliştirilen ürünlerle pratik kullanım özelliği kazanan saç şekillendiricisi pazarı bir yılda yüzde 70 büyüyerek 50 milyon Euro’ya ulaştı. Yeni nesil ürünlerin ısıyı eşit yayarak, saça zarar vermeyi önlemesi gibi nedenler yıllık satış adedinin 500 bine ulaşmasını sağladı.

KÜÇÜK ev aletleri üreten şirketlerin son 6 yılda geliştirdikleri saç şekillendirici ürünlere pratik kullanım özelliği kazandırması pazarın 50 milyon Euro’luk hacme ulaşmasını sağladı. Isıyı eşit oranda yayarak saça zarar vermesini önleyenden bakım yapana, saçın elektriklenip kabarmasını engelleyenden parlaklık kazandırana, yapışmayı engelleyen seramik kaplamalıdan teflon yüzeylisine kadar farklı özelliklere sahip yeni nesil ürünler sayesinde, saç şekillendiricilerin satışı, bir yılda yüzde 70 artarak 500 bin adede ulaştı. Bunda kolay kullanımlı saç şekillendiricilerinin kuaför masraflarından önemli oranda tasarruf sağlaması etkili oldu.
Arkadaşımız Mert Temizkan’ın yaptığı araştırmaya göre, 50 milyon Euro’luk pazarın 37.5 milyon Euro’luk kısmını saç düzleştirici ve kıvırıcı maşalar oluşturuyor. Bu ürünler arasında, seramik kaplılar ısıyı eşit derecede yayarak, saça zararı engeliyor. İyonik özellikle plakalılar, düşük sürtünme özelliği sayesinde saçın elektriklenmesini ve kabarmasını, teflon yüzeyli şekillendiriciler de yapışmayı engelleyerek, ürünün saç üzerinde rahatça kaymasını sağlıyor.
Yerliler de girdi
Sektörde yaşanan hızlı büyüme, Remington, Philips, Babyliss, Braun, Rowenta gibi uluslararası markalara Arzum, King, Fakir gibi yerli markaların da eklenmesini sağladı. Tüketimde yaşanan artış, Uzakdoğu ülkelerinden gerçekleştirilen ithalata da yansıdı. Bu ürünler, düşük fiyat avantajını kullanarak, pazardan aldığı payı artırmaya çalışıyor. Saç şekillendirici fiyatları 50 TL’den başlayıp 200 TL’ye ulaşıyor.
Saça bakım da yapıyor
Pazara en son giren silikon kaplı ürünler, hem ıslak, hem de kuru saçlar üzerine uygulanabiliyor. Remington’un geliştirdiği bu ürün, saçın nemli görünüm kazanmasının yanı sıra, yağmurlu havalarda kabarmasını da engelliyor. Şekillendirirken, bakım da yapan yeni nesil ürünlere saçların yıpranmasını azaltan ‘teflon fibre’ modeller de katıldı. Rowenta’nın bu modelinde, saçın hassasiyetine göre ısısını otomatik olarak ayarlayan ‘Straight Curl’ özelliği de yer alıyor. Philips’in seramik plakalı ürünü saça zarar vermeyi önlerken, özel tarağıyla saça yön vermeyi de sağlıyor.

X